VIDEO Matovič a Sulík sa pustili do Pellegriniho: Zrazu je bezpečnostné riziko jedna SMS. A toto vám neprekážalo?

    0
    Richard Sulík a Igor Matovič (Autor: TASR)

    Zvolanie Bezpečnostnej rady SR považuje Sulík za „ďalšie divadlo, ktoré má slúžiť účelom diskreditácie a vytvárania falošného obrazu o opozičných politikoch.“

    Dodáva, že to nie je ojedinelým prípadom pomsty vysokých predstaviteľov Vojenského spravodajstva na nepohodlných osobách, ktoré sa snažili odhaľovať podozrivé aktivity. Slovensko nazval mafiánskym štátom.

    Vo svojom stanovisku liberáli tiež pripomínajú prípad údajného tunelovania vojenského spravodajstva počas prvej vlády Roberta Fica, na ktoré vtedy upozornili vedúce osobnosti z vtedajšej Vojenskej spravodajskej služby Vladimír Suchodolinský a Roman Mikulec.

    „Za to, že im neboli ľahostajné zlodejiny, boli na nich vyfabulované obvinenia a celé roky boli ťahaní po súdoch, ktoré nakoniec obvinenia z ohrozenia utajovaných skutočností zamietli,“ pripomenul predseda poslaneckého klubu SaS Milan Laurenčík.

    Zvolanie Bezpečnostnej rady SR kvôli Jaroslavovi Naďovi z OĽaNO, ktorý by mal predstavovať “vážnu bezpečnostnú hrozbu pre SR”, je len ďalším dôkazom toho, ako štátna moc zneužíva svoje kompetencie.

    Útočí na tých, ktorí upozorňujú na prešľapy a nehospodárne nakladanie so štátnymi prostriedkami. V piatok to uviedli predstavitelia opozičného hnutia OĽaNO.

    Závery z piatkového rokovania Bezpečnostnej rady SR podľa OĽaNO “preukazujú absurditu obvinení voči Jaroslavovi N.”

    Ten zároveň tvrdí, že ho prekvapuje prístup Pellegriniho, ktorý nezvolal Bezpečnostnú radu SR v iných prípadoch.

    Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič mu vyčíta, že mu neprekážali kriminálne aktivity Mariana Kočnera vrátane zneužívania orgánov činných v trestnom konaní na lustráciu novinárov a ich rodinných príslušníkov, ovplyvňovanie rozhodovania súdov bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou či nahrávky Dobroslava Trnku ani napojenie bývalého podpredsedu parlamentu Martina Glváča na mafiu.

    “Vtedy bezpečnostná rada zvolaná nebola. Zrazu bezpečnostné riziko je jedna SMS, kde sa spýtate kamaráta, či niekoho pozná,” mieni líder opozičného hnutia.

    Predseda vlády SR podľa hnutia ukázal, že “sú mu blízke praktiky komunistickej Štátnej bezpečnosti”. Jaroslav Naď tiež tvrdí, že súd bol pre jeho odpočúvanie zavádzaný, použitých bolo podľa jeho slov “viacero klamstiev”.

    Je presvedčený, že nie je jediným z hnutia OĽaNO, koho odpočúvali. Potvrdil, že so svojím právnym zástupcom Danielom Lipšicom zvažujú podanie trestného oznámenia zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

    Mimoriadne rokovanie bezpečnostnej rady štátu zvolal Pellegrini v súvislosti s podozrením na spáchanie trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti, ktorého sa mal dopustiť Jaroslav Naď z OĽaNO.

    Podľa vyšetrovateľa NAKA mal žiadať utajované skutočnosti na ochranu záujmov Slovenskej republiky a následne ich vyzradiť ďalším osobám.

    Konkrétne sa Naď mal niekoho z „bezpečnostného prostredia“ pýtať otázku súvisiacu s kauzou bývalého dôstojníka ruskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa.

    Oznamovateľom údajného ohrozovania utajovanej skutočnosti je šéf Vojenského spravodajstva Ján Balciar. Ten na Naďa podal i ďalšie trestné oznámenie, týkajúce sa podnikania obvineného.

    Naď považuje obvinenia za absurdné a nepodložené. Za Balciarovou aktivitou vidí pomstu za to, že poukazoval na podozrenia týkajúce sa majetku šéfa VS.

    Ministerstvo obrany (MO) SR vo štvrtok poukázalo na úlohy, ktoré Vojenskému spravodajstvu vyplývajú zo zákona pri zabezpečovaní obrany, obranyschopnosti a bezpečnosti SR.

    “Vojenské spravodajstvo naplnilo ustanovenia zákona tým, že informácie, ktoré získalo v zmysle príslušných ustanovení zákona pri plnení svojich úloh, postúpilo v zmysle a v súlade s týmito ustanoveniami dňa 11. septembra 2019 orgánom činným v trestnom konaní,” uviedla hovorkyňa MO Danka Capáková.

    - Reklama -