VIDEO Matovič: Ľudia na Slovensku umierajú zbytočne. Dôvod? Rozkradnuté zdravotníctvo

18. 2. 2020 9:04

Príčinu Matovič vidí aj v skupine Penta, ktorá podľa neho v spolupráci so stranou Smer-SD ukradla z rezortu 400 miliónov eur. Vyhlásil to pred desiatkami ľudí na pondelkovom proteste pred úradom vlády. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) mu v reakcii pripomenul, že privatizáciu zdravotníctva začala druhá Dzurindova vláda, ktorej súčasťou boli viacerí súčasní opoziční politici.

VIDEO Matovič: Ľudia na Slovensku umierajú zbytočne. Dôvod? Rozkradnuté zdravotníctvo
Foto: TASR
Popis: Na snímke líder OĽaNO Igor Matovič predstavuje kandidačnú listinu OĽaNO do budúcoročných parlamentných volieb v Bratislave 3. decembra 2019.
reklama

Penta a Smer – SD vytunelovali 400 miiónov eur

Matovič tvrdí, že Penta s pomocou Smeru-SD vytunelovala 400 miliónov eur "prostredníctvom umelej účtovnej operácie" a tieto peniaze v zdravotníctve chýbajú. Poukázal na to, že podľa štatistík zomrie na Slovensku o 5000 ľudí viac, ako je priemer západných európskych krajín. Zbytočné úmrtia má symbolizovať aj rovnaký počet sviečok, ktoré s protestujúcimi zapálil pred úradom vlády.

Pellegrini v reakcii tvrdí, že len čo sa pravica vrátane Matoviča po štyroch rokoch dostala k moci, ihneď sa vrátila k plánu doprivatizovať zdravotníctvo. Pripomenul, že aj na programe OĽaNO sa v roku 2012 podieľal niekdajší partner Penty Jozef Špirko.

"Vyzývam preto pána Matoviča, ak to so slovenským zdravotníctvom myslí vážne, aby dal verejný prísľub, že nepôjde po voľbách do koalície so žiadnou stranou, ktorej program v oblasti zdravotníctva písali v kanceláriách Penty," povedal.

Tému hospodárenia zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorej je Penta jediným akcionárom, otvorila počas aktuálnej volebnej kampane aj mimoparlamentná koalícia PS-Spolu. V tejto súvislosti podala tiež podnety na prokuratúru a finančnú správu.

Penta hospodári efektívne

Penta vo svojej reakcii vtedy odmietla, že by vytiahla 400 miliónov eur z poisťovne Dôvera. Zdôraznila, že poisťovňa funguje pri nákupe zdravotnej starostlivosti pre pacientov maximálne efektívne a nemusela byť počas svojej existencie ani raz oddlžená štátom a neprijala ani iné dotácie z verejných financií.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Hrabko: Nasadenie premiéra je síce enormné, ale neefektívne

17:55 Hrabko: Nasadenie premiéra je síce enormné, ale neefektívne

Od predsedu vlády ľudia neočakávajú, že bude pred kamerami rozoberať rôzne možnosti a úvahy o tom, a…