VIDEO Masaker na koncerte v Manchestri. Hlásia desiatky obetí

23.5.2017 6:00

Incident v britskom Manchestri, kde došlo v noci na dnes k explózii na popovom koncerte, si podľa polície vyžiadal najmenej 22 mŕtvych a približne 50 zranených. Polícia tiež prostredníctvom siete Twitter vyhlásila, že k tomuto prípadu pristupuje predbežne ako k teroristickému útoku.

VIDEO Masaker na koncerte v Manchestri. Hlásia desiatky obetí
Foto: TASR
Popis: Po výbuchu v Manchesteri

Zdroje spravodajského servera BBC už predtým uviedli, že oblastné orgány preverujú možnosť bombového útoku, objavili sa však aj špekulácie, že zdrojom explózie bol obrovský balón naplnený plynom.

Miestom incidentu s obeťami na životoch bola multifunkčná hala Manchester Arena, kde sa práve končil koncert americkej popovej speváčky Ariany Grande. Medzi účastníkmi podujatia bolo údajne mnoho detí a mladistvých. Samotná speváčka vyviazla podľa vyjadrenia jej hovorcu bez zranení.

Podľa niektorých svedkov sa ozvali dva silné údery z priestorov pri vstupe do hľadiska, iní hovoria iba o jednej "obrovskej rane" po skončení poslednej piesne. Medzi účastníkmi vypukla panika a snažili sa čo najrýchlejšie ujsť. Niektorých z nich pritom údajne zrazili na zem v tlačenici.

Devätnásť mŕtvych... Približne 60 zranených

V dôsledku výbuchu okolo 22.30 h miestneho času (23.30 h SELČ) zahynulo podľa údajov polície najmenej 22 ľudí. Ďalších približne 60 osôb utrpelo zranenia. Zatiaľ nie je známe, koľko ľudí sa zúčastnilo na koncerte - podľa rôznych zdrojov kapacita haly dosahuje 18 000 – 21 000 osôb.

Polícia v blízkosti haly nasadila ozbrojených a maskovaných príslušníkov, uzavrela okolité ulice a podľa spravodajského serveru BBC tiež v blízkom parku zlikvidovala kontrolovaným výbuchom šatstvo považované za podozrivý predmet. Priľahlú železničnú stanicu Manchester Victoria z bezpečnostných dôvodov uzavreli.

Britská premiérka Theresa Mayová po výbuchu na popovom koncerte v Manchestri vyhlásila, že jej vláda sa snaží objasniť okolnosti tejto udalosti. „Všetky naše myšlienky patria obetiam a rodinám tých, ktorí boli zasiahnutí," uviedla Mayová vo svojom vyhlásení. Vláda v Londýne sa podľa nej snaží zistiť "úplné podrobnosti o tom, čo polícia pokladá za hrozný teroristický útok".

Podľa spravodajského servera BBC dnes britská vláda v súvislosti s incidentom v Manchestri zvolá svoj krízový štáb Cobra, ktorému bude predsedať Mayová. Konzervatívna premiérka tiež údajne prerušila svoju kampaň pred nadchádzajúcimi predčasnými parlamentnými voľbami.

Manchesterský starosta Andy Burnham vyjadril takisto sústrasť rodinám obetí, ale aj pochvalu pohotovostným zložkám za ich výkony počas tejto "príšernej noci".

Zdroj: YouTube / USA TODAY: 22 mŕtvych, 60 zranených po výbuchu v Manchestri

Na mieste nešťastia bol aj Danko

Sústrasť obetiam nešťastia vyjadril na sociálnej sieti predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý rovnako informoval, že bol na mieste nešťastia na športovom podujatí pár hodín pred výbuchom. „Aj keď sa nám mnohokrát bezpečnostné opatrenia javia ako prehnané, práve v takých okamihoch si musíme uvedomiť, že prevencia v boji proti terorizmu je viac ako potrebná,“ uviedol predseda NR SR. „O to viac prežívam tento ohavný čin, že len pár hodín pred výbuchom som tam bol so svojimi synmi. To, čo sa udialo a sa stále deje okolo nás, je absolútne nepochopiteľné a smutné,“ uviedol Andrej Danko.

Zdroj: Facebook/  Andrej Danko

autor: TASR, du, ste

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

16:15 Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) si nie je istý, či nominácia štátnej tajomní…