VIDEO Kiskovci podali podnet. Dôvodom sú bezpečnostné previerky

23. 7. 2019 17:13

Strana Za ľudí dnes cez svojho zástupcu Juraja Šeligu podala podnet na Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti NBÚ. Dôvodom je udelenie bezpečnostnej previerky spoločnosti Bonul na štvrtý, najvyšší bezpečnostný stupeň – Prísne tajné.

VIDEO Kiskovci podali podnet. Dôvodom sú bezpečnostné previerky
Foto: TASR
Popis: Juraj Šeliga

V súvislosti s udelením bezpečnostnej previerky je povinnosťou NBÚ alebo Slovenskej informačnej služby, Vojenského spravodajstva alebo policajného zboru preveriť, či daná spoločnosť nepredstavuje bezpečnostné riziko," povedal dnes na krátkom brífingu Juraj Šeliga.

Zdroj: Facebook/Denník N

„Zostali sme zaskočení, že spoločnosť, ktorá je spájaná s viacerými kauzami, môže dostať bezpečnostnú previerku najvyššieho stupňa“ konštatoval člen strany Za ľudí a spomenul kauzu Babindol, pochybné verejné obsatrávania či podozrenie zo spolupráce s Marianom Kočnerom pri sledovaní novinárov.

„To, že je firma Bonul spájaná aj s vraždou Jána Kuciaka a Martina Kušnírovej, je pre mňa zvlášť citlivé,“ zdôraznil Šeliga.

Zároveň vyzval nového riaditeľa NBÚ Romana Konečného, aby postup úradu vysvetlil, rovnako aj to, či udelenie previerky nemohlo počkať do vyšetrenia vraždy Jána a Martiny.

„Očakávame od predsedu výboru Ľubomíra Galka, že čo najskôr zvolá výbor, ktorý sa tým bude zaoberať,“ uviedol Šeliga, ktorému sa spávanie NBÚ nepáči.

Ľubomír Galko, predseda Osobitného kontrolného výbor NR SR na kontrolu činnosti NBÚ   Zdroj: TASR

„NBÚ je ako štát v štáte, národné bezpečnostné previerky rozdáva ako mikuláša,“ a spomenul prípad Viliama Jasaňa, tajomníka Bezpečnostnej rady štátu, ktorý sám s bezpečnostnou previerkou mal styky s talianskou mafiou.

Nadácia Zastavme korupciu sa pridala

Nadácia Zastavme Korupciu rovnako žiada preveriť rozhodnutie a postup NBÚ, ktorý predĺžil firme Bonul bezpečnostnú previerku na oboznamovanie sa aj s prísne tajnými skutočnosťami.

„Firma Bonul získala bezpečnostnú previerku napriek tomu, že majiteľovho syna preveruje polícia v súvislosti s Mariánom Kočnerom a vraždou Jana Kuciaka.

Zdroj: Facebook/Zastavme korupciu

Podávame preto podnet a žiadame preveriť postup Národného bezpečnostného úradu, ktorý previerku napriek vážnym okolnostiam udelil,“ vysvetľuje nadácia vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Podnet adresovala predsedovi Výboru Národnej rady (NR) SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ Milanovi Krajniakovi (Sme rodina) a predsedovi Osobitného kontrolného výbor NR SR na kontrolu činnosti NBÚ Ľubomírovi Galkovi (SaS).

Firma, ktorá má prístup k informáciám označeným Prísne tajné, môže podľa zákona nahliadať do správ, ktorých zneužitie by mohlo napríklad ohroziť územnú celistvosť štátu, či už jeho bezpečnostné, alebo ekonomické záujmy. 

Bonul získal previerku sedem mesiacov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Má ju až do decembra 2023.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: AV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

20:23 Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

Ľudí k voľbe extrémizmu motivuje pocit sklamania z doterajších vládnych garnitúr aj dezinformácie v …