VIDEO Galkova rana istoty? Som presvedčený, že Kaliňák padne. Aj Fico. A upozorňuje aj na toto

23.8.2016 11:00

Včera sa uskutočnil už desiaty protest opozičných strán v spojení s ulicou pred luxusným bytovým komplexom Bonaparte, v ktorom býva premiér Robert Fico. Tento protest sa stal zlomovým, po prvýkrát sa vyskytli fyzické roztržky, ktoré okomentoval aj podpredseda SaS Ľubomír Galko. Ten na tribúne prezradil, čo asi mohla povedať premiérova žena svojmu manželovi, keď sa na predchádzajúcom proteste ukázala v okne, rovnako liberál adresoval tvrdé a otvorené slová ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, ako aj samotnému Ficovi.

VIDEO Galkova rana istoty? Som presvedčený, že Kaliňák padne. Aj Fico. A upozorňuje aj na toto
Foto: Reprofoto/Facebook: Ľubomír Galko
Popis: Podpredseda SaS Ľubomír Galko

Ľudia v spojení s opozičnými stranami SaS a OĽaNO včera pred luxusným bytovým komplexom kontroverzného podnikateľa Ladislava Bašternáka žiadali už po desiatykrát vysťahovanie premiéra zo spomínanej bytovky, ako aj odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka pre kontroverzné obchody, ktoré ho spájajú s podnikateľom. Na proteste sa zúčastnil aj podpredseda liberálov Ľubomír Galko.

Desiaty protest pred budovou hanby bol zlomový

Doterajší priebeh protestov bol vždy pokojný a aj po skončení demonštrácie organizátori vyzývali na pokojný rozchod. Včera sa to zmenilo. Okrem predstaviteľov opozičných strán prišli aj „nevítaní hostia“ z Inštitútu ľudských práv (IĽP). Tí sa na čele s organizátorkou protestov Gorila Alenou Krempaskou postavili na začiatku protestu pred tribúnu. „Všetci ste rovnakí. Na čo sa tu hráte?“ písalo sa na jednom z transparentov aktivistov. Keď sa aktivisti postavili pod tribúnu, účastníci protestu začali na nich kričať a svojimi transparentmi ich udierali po hlavách. „Kremeľská propaganda! Kto platí týchto ľudí?“ zaznelo od niektorých protestujúcich. Aktivistov následne prišli ochrániť policajti, ktorí ich vyviedli pre ich vlastnú bezpečnosť z davu. Viac sme o tom písali TU.

Nie sme rovnakí - ani náhodou

Na tieto udalosti reaguje aj podpredseda SaS. „Trocha ma dnes zarazili a nemilo prekvapili tí zhruba desiati mladí ľudia, ktorí prišli protestovať proti protestu a tvrdili, že predstavitelia dnešnej opozície sú rovnakí ako Fico s Kaliňákom,“ vyjadril sa, lebo podľa jeho názoru presne takto „vyzerá zvyčajná taktika smerákmi najatých kolaborantov - tvrdiť, že všetci politici sú rovnakí. Neviem, či boli aj títo najatí, ale rozhodne viem, že nemali pravdu. Nie sme rovnakí - ani náhodou“.

Rozdiely vykresľuje na príklade, či by si ľudia vedeli predstaviť, že by sa premiér alebo minister vnútra postavili pred dav bez ochranky tak, ako stoja predstavitelia opozície na tribúne. „Lebo ja si to neviem predstaviť - perie by z nich lietalo. My môžeme napriek tomu, že máme svoje chyby,“ vysvetľuje a zdôvodňuje, „lebo sme nikdy nikomu nič neukradli.“

Zdroj: Facebook/Ľubomír Galko

V úvode svojho videa, ktoré zachytáva liberála počas prejavu na pódiu, ďakuje ľuďom, ktorý po desiatykrát merali cestu pred budovu hanby. „Že sa tu musíme stretávať už po desiatykrát je obrovská a nezmazateľná hanba tejto vlády, ktorá nám momentálne vládne, dámy a páni.“ Na jeho slová sa z davu ozval hromadný piskot, potlesk a pokriky „fuj“ či „hanba“.

Saskár väčšinu protestov chodil po regionálnych mestách, ktoré sa pridávali každý týždeň k Bratislave, a tak vo videu približuje atmosféru a pocity ľudí, ktorí sú podľa jeho názoru rovnako nahnevaní aj v regiónoch „a rovnako hovoria svoje nie tej zlodejine, tým zlodejinám, pre ktoré sa tieto protesty začali“.

Robert, tvoja éra sa končí

Počas svojho rečnenia sa Galko vrátil aj k minulotýždňovej udalosti, keď sa v okne bytového komplexu mala údajne ukázať manželka predsedu vlády Roberta Fica a zamávať zhromaždenému davu. Ako Galko tvrdí, „ak je to pravda, zamyslime sa, čo mu mohla asi tak odkázať“. Podľa jeho názoru mu povedala: „Robert, tam vonku sú nahnevaní ľudia. Tam vonku sú ľudia, ktorí tento boj spoločne vybojujú,“ domnieva sa a pokračuje: „Toto neustojíš. Tvoja éra sa končí.“ Za jeho slová ho dav odmenil potleskom.

 

Zdroj: Facebook/Ľubomír Galko

Kaliňák, Fico aj celá vláda padne

Podľa jeho názoru posledné týždne ukázali, že ulice Slovenska sú plné angažovaných občanov, ako aj čestných a slušných policajtov, prokurátorov a sudcov. Galko upozorňuje, že „už dnes musíme rozprávať, čo bude potom. Lebo ja som presvedčený, že Robert Kaliňák padne. Som presvedčený, že padne Robert Fico, že padne táto vláda,“ vyjadril sa otvorene.

„Ale my musíme rozprávať aj o tom, že sme pripravení rozprávať aj o zmenách v polícii, že sme pripravení rozprávať o zmenách na prokuratúre a o zmenách na súdoch tak, aby tieto tri inštitúcie boli odpolitizované,“ povedal. Zároveň ľudí ubezpečil, že čestným prokurátorom a sudcom strany SaS a OĽaNO vždy vyjadria podporu, ale rovnako požiadal prítomných ľudí, aby im podporu vyjadrovali aj oni. „Pretože keď vy im budete vyjadrovať svoju podporu, tak oni budú ďaleko, ďaleko silnejší,“ uzavrel.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du

Ďalšie články z rubriky

Sulíka dobehla karma. Sľuboval peklo koalícii, má ho vo vlastnej strane, komentuje Hrabko

19:57 Sulíka dobehla karma. Sľuboval peklo koalícii, má ho vo vlastnej strane, komentuje Hrabko

Slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, podľa ktorého sa krajiny Európskej únie (EÚ) čoskor…