VIDEO Fico: Kočner? Posadnutosť sa mení na džihád!

15.8.2019 15:38

Verejné zneužívanie neoverenej SMS komunikácie. Aj takto hodnotí expremiér medializované informácie, z ktorých vyplývajú jeho údajné stretnutia s podnikateľom Mariánom Kočnerom.

VIDEO Fico: Kočner? Posadnutosť sa mení na džihád!
Foto: TASR
Popis: Na snímke predseda Robert Fico prichádza na brífing po skončení rokovania v Malej Ide.

"Moje stretnutia s podnikateľom Marianom K., ktoré sú spomínané v medializovanej údajnej komunikácii Mariana K. a Aleny Zs., ktorí sú obvinení z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, sa nikdy nestali," výhlásil vo štvrtok predseda koaličného Smeru-SD a bývalý premiér Robert Fico.

Fico priznáva, že Kočnera vydával na spoločenských akciách

Posadnutosť proti Smeru-SD sa podľa jeho slov mení na akýsi džihád a príkladom je podľa Fica verejné zneužívanie neoverenej SMS komunikácie Mariana Kočnera.

Fico priznáva, že Kočnera vydával na spoločenských akciách, lebo bol spoločensky aktívny človek.

"Ja som sa však s Marianom K. nikdy nestretol v situácii popisovaných Denníkom N," vyhlásil šéf Smeru-SD s tým, že meno politika býva často zneužívané. 

Neoverená SMS komunikácia Kočnera je, ako tvrdí, verejne zneužívaná a posadnutosť proti Smeru-SD sa mení na "akýsi džihád".

Fico vo štvrtok taktiež vyzval predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) a ministerku vnútra Denisu Sakovú (Smer-SD) k politickej zodpovednosti.

Vyzval aj policajného prezidenta Milana Lučanského a generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby urobili poriadok v orgánoch činných v trestnom konaní.

Policajti a prokurátori sú podľa expremiéra lynčovaní médiami

Predseda Smeru-SD očakáva aj zvolanie branno-bezpečnostného parlamentného výboru. Žiada totiž zistiť, do akej miery sú orgány činné v trestnom konaní pod politickým tlakom.

"Orgány činné v trestnom konaní sa majú venovať svojej práci a nie politologickým úvahám," skonštatoval.

Fico tvrdí, že policajti a prokurátori vyjadrujú obavy, že ak neprijmú rozhodnutie, tak ako chcú médiá, budú nimi lynčovaní.

"Naznačujú, že často vznesú obvinenie, hoci naň nemajú dôvody, len nech ich médiá nelynčujú," uviedol. Varuje, že ak na Slovensku zabijú nejakého politika, budú za to niesť zodpovednosť politici a médiá, ktorí šíria nenávisť.

"Bojím sa, že by k tomu mohlo prísť," vyhlásil Fico.

Fico spochybňuje tvrdenia, že Kočner ovládol políciu

Zároveň upozornil, že keď sa v minulosti objavila údajná komunikácia advokáta a bývalého ministra vnútra Daniela Lipšica s Alenou Zsuzsovou alebo komunikácie niektorých opozičných politikov s novinármi, médiám stačilo, že to bolo označené za podvrh.

"Čokoľvek povie Marian K. na svoju obhajobu, je klamstvo. Keď povie niečo na adresu Smeru-SD, a môže to byť absolútne neoverené, je to absolútna pravda," vyhlásil Fico a pripomenul, že obvinený Kočner spáchal delikty za vlády Ivety Radičovej.

"Obvinený Marian K. spáchal daňové delikty v čase, keď bola vláda Ivety Radičovej v rokoch 2010 až 2012. Bolo to v čase, keď sa stretával s predsedom Národnej rady SR Richardom Sulíkom na slávnych raňajkách a keď sa stretával s Igorom Matovičom v rezidencii Five Star Residence," povedal Fico.

Spochybňuje tvrdenia o tom, že Kočner ovládol políciu. Šéf Smeru-SD poukazuje, že v roku 2017, keď bol predsedom vlády, bol podnikateľ obvinený z dvoch vážnych ekonomických trestných činov a v roku 2018 bol vzatý do väzby.

Opozícia nie je schopná Smer-SD programovo poraziť, myslí si Fico

"Nič nevybavil, pokiaľ ide o registráciu politickej strany. Dokonca z neoverenej komunikácie vyplýva, že pán obvinený Marian K. sa sám sťažuje, že Robert Kaliňák mu nikdy nič nedal," podotkol Fico.

Zároveň poznamenal, že Smer-SD vyhral už štyrikrát parlamentné voľby a trikrát zostavil vládu na celé funkčné obdobie.

Posledné prieskumy verejnej mienky podľa Fica naznačujú, že Smer-SD môže aj piatykrát vyhrať voľby do parlamentu a byť súčasťou novej vlády.

"Opozícia nie je schopná Smer-SD programovo poraziť. Nemá programovú alternatívu," povedal s tým, že úlohu opozičného pôsobenia preberajú niektoré médiá, ktoré si dali za zmysel svojej existencie likvidáciu Smeru-SD.

Fico uviedol, že sa nedrží filozofie "túto stranu som založil, aj ju pochovám", preto si vie predstaviť aj iného človeka ako seba na čele kandidátky strany do parlamentných volieb.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Akým právom? Bugár poslal jasný odkaz svojim odporcom

11:56 Akým právom? Bugár poslal jasný odkaz svojim odporcom

Predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár by v žiadnom prípade neodišiel z postu predsedu strany, ak …