VIDEO Fica neodvolali. V parlamente to vrelo, schôdzu prerušili pre Matoviča

14. 2. 2017 14:20

Na sviatok všetkých zamilovaných sa opozícia pokúšala odvolať premiéra Roberta Fica zo svojej funkcie. Dôvodom bola kauza vysokých faktúr za energie. Opozícia si brúsila na Fica zuby. Hneď v úvode však prišla hádka Igora Matoviča s Andrejom Dankom a schôdza bola prerušená.

VIDEO Fica neodvolali. V parlamente to vrelo, schôdzu prerušili pre Matoviča
Foto: TASR
Popis: Igor Matovič

V utorok 14. februára sa po 13. hodine začala mimoriadna schôdza iniciovaná opozíciou s cieľom vyjadriť premiérovi Robertovi Ficovi nedôveru. Schôdzu otvoril podpredseda parlamentu Béla Bugár. Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič o schôdzi hovoril ako o premiérovej verejnej obžalobe a avizoval, že na nej bude čítať odkazy a príbehy ľudí, ktoré zozbierali pre premiéra. Matovič do rokovacej sály doniesol obrazové materiály a tak hneď v úvode prišiel do konfliktu s predsedom parlamentu Andrejom Dankom, ktorý ho za porušenie nového rokovacieho poriadku vykázal.

Líder obyčajných odmietol opustiť priestor rečníckeho pultu s tým, že si nepriniesol vizuálnu pomôcku, ale oficiálnu prílohu návrhu na odvolanie predsedu vlády. Danko zakročil a schôdzu po necelej štvrťhodine prerušil. Následne zvolal poslanecké grémium, ktorého výsledkom bolo, že mimoriadna schôdza bude pokračovať vo štvrtok 16. februára o 13. hodine.

Schôdza prerušená…

Šéf národniarov po skončení grémia oznámil, že líder Obyčajných ľudí porušil rokovací poriadok a opakovane odmietol odísť zo sály, za čo mu udelil pre dnešný deň absenciu a bude voči nemu pokračovať konanie. „Vzhľadom na uvedené som sa rozhodol pre dnešný deň prerušiť schôdzu o odvolávaní predsedu vlády Slovenskej republiky a verím, že vo štvrtok o jednej hodine, keď sa v nej bude pokračovať, už nič nebude brániť tomu, aby sme predmetný bod prerokovali tak, ako si to žiada opozícia,“ oznámil Danko a dodal, že to hovorí so všetkou úctou a rešpektom voči opozičným poslancom, ktorí návrh podpísali.

Predseda parlamentu jedným dychom dodal, že 12. schôdza národnej rady bude pokračovať dnes o 14.30 hod.

Zdroj: Facebook/Obyčajní ľudia

Z Matovičovej negatívnej energie by NR SR svietila rok

Predseda parlamentu na tlačovej konferencii priblížil postup, ktorý zvolil a dodal, že Matovič sám zmaril mimoriadnu schôdzu pléna venovanú návrhu na odvolanie premiéra Roberta Fica. Hrozí mu teraz trest v podobe finančnej pokuty. Priestor Danko využil aj na zhodnotenie toho, že rokovací poriadok je implementovaný do praxe, čo potvrdil aj podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar.

„Ukázalo sa, že iba jeden jediný poslanec nerešpektuje zákon, expert na vyhováranie a vyhýbanie sa zákonných povinností,“ vyjadril sa Danko na margo Matoviča a dodal, že kým ústavný súd nerozhodne inak, bude musieť rešpektovať platný rokovací poriadok. Danko opäť zopakoval, že práva opozície si ctí a vyjadril ľútosť nad tými poslancami, ktorí si pripravili svoje vystúpenie a pre Matoviča nedostali priestor. Zdôraznil tiež, že tento krok nemá zabrániť prerokovať bod mimoriadnej schôdze, ale docieliť, aby bola v sále zachovaná elementárna slušnosť.

Opätovne vyzval poslancov, aby sa správali k svojim kolegom slušne a priblížil, že predseda Mostu-Híd si musel dnes od Matoviča vypočuť nepríjemné slová. „Zákony platia pre nás rovnako, aj keď niekedy nesúhlasíme,“ priblížil Bugár a potvrdil, že by na mieste predsedu NR SR zvolil rovnaký postup. Na margo Matovičových tvrdých slov sa Bugár vyjadril, že keď mu povedal, že si ich nahrá a zapol mobil, Matovič prestal. „Keby sa tá zlosť a negatívna energia, ktorá ho obklopuje, dala využiť na svietenie, NR SR svieti zadarmo celý rok,“ skonštatoval Bugár sa vyjadril, že nebude od Matoviča žiadať ospravedlnenie. Podľa jeho slov to totiž nemá význam.

Za Dankovo rozhodnutie sa postavil aj podpredseda parlamentu Martin Glváč. „Skôr ako normálna práca pre voličov mu je výhodné robiť cirkus,“ dodal smerák na margo toho, že Matovič sa nezúčastnil na doobednej časti 12. schôdze, zatiaľ čo na mimoriadnu prišiel.

Našiel som cestičku ako obísť chorý rokovací zákon

Tlačovú konferenciu zvolal aj líder Obyčajných ľudí Igor Matovič je presvedčený, že počas mimoriadnej schôdze rokovací poriadok parlamentu neporušil. Tvrdí, že počas odvolávania premiéra nepoužil vizuálnu pomôcku, ale oficiálnu prílohu návrhu na Ficove odvolanie.
„To je oficiálna parlamentná tlač. Podali sme to takýmto spôsobom do podateľne Národnej rady (NR) SR," upozornil Matovič. Tvrdí, že dôvodová správa na odvolanie premiéra má 19 strán a materiál, ktorý ukazoval v pléne, je jej súčasťou. „Nikde v zákone nie je napísané, že príloha má mať veľkosť A4, alebo že dôvodová správa má mať veľkosť A4. Urobil som všetko tak, ako to odo mňa vyžaduje zákon. Dal som to ako oficiálnu prílohu. Našli sme cestičku, ako obísť chorý rokovací poriadok Andreja Danka," zdôvodnil svoje správanie Matovič.

Upozornil tiež na to, že túto prílohu mali všetci poslanci rozdanú na stoloch v laviciach. „Prečo by som to nemohol ľuďom ukázať?" pýtal sa Matovič.

Zároveň je presvedčený, že neporušil rokovací poriadok tak, ako tvrdí predseda parlamentu. „Ak by som to urobil aj vo štvrtok, tak zrejme znova by sa stalo to isté," načrtol Matovič.

Fico robí to, čo každý podvodník prichytený pri čine

Dôvody, prečo sa premiéra pokúsili odvolať, verejne hovoril podpredseda SaS Ľubomír Galko v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12. Podľa jeho názoru totiž ceny energií nie sú jednorazovým zlyhaním predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka. „My sa tu dnes rozprávame o dlhodobom drancovaní a ožobračovaní občanov Slovenskej republiky, ktoré robila skupina okolo Roberta Fica organizovaným spôsobom,“ vysvetlil tým, že ožobračovanie mala skupina okolo premiéra realizovať cez svojich nominantov v štátnych energetických podnikoch, na ministerstve hospodárstva a v neposlednom rade aj cez predsedu ÚRSO.

Liberál tiež poukázal na to, že Fico si po prevalení kauzy iba zachraňoval vlastný zadok. „A ak dnes Robert Fico hovorí, že konal preto, že sa zistil nejaký problém s vyhláškami z roku 2016, ktoré sa prejavili vo vysokých cenách za faktúry v roku 2017, tak treba otvorene povedať, že klame,“ vyjadril sa Galko v nedeľnej relácii RTVS a pokračoval: „To nie je pravda. Robertovi Ficovi sa prišlo na tento podvod, ktorý táto organizovaná skupina dlhodobo robila, ľudia dostali veľmi vysoké faktúry, veľmi vysoké ceny musia platiť a Robert Fico si zachraňuje zadok.“

„On zatiahol ručnú brzdu a robí to, čo by robil každý podvodník, ktorý by bol prichytený pri čine,“ dodal saskár.

Zdroj: Facebook/Sloboda a Solidarita

Bude nakoniec sedmička pre opozíciu šťastným číslom?

Od marcových parlamentných volieb a zostavenia aktuálnej vlády neuplynul ešte ani rok a opozícia sa pokúsila vyjadriť Ficovi nedôveru už druhýkrát. Za jeho politickú kariéru premiéra je to však už po siedmykrát, čo čelí odvolávaniu.

Prvýkrát na Mikuláša 6. decembra 2007 z dôvodu zodpovednosti vlády za kauzu v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) a spôsobe, akým premiér nadobudol vinicu v bratislavskom Novom Meste.

Ďalší pokus sa uskutočnil len o pár týždňov neskôr, 22. januára 2008. Situácia sa zopakovala v septembri 2013, keď opozíciu rozhorčila informácia, že podklady vládneho materiálu o získaní zvyšného 49-percentného podielu v materskej spoločnosti Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) údajne pripravovala finančná skupina J&T. Dôkazom bol vládny materiál, v ktorého hlavičke sa nachádzalo meno firmy J&T Investment Advisors.

V roku 2014 sa premiéra pokúšali odvolať hneď dvakrát. Najskôr 13. februára a potom 10. novembra. Naposledy Fico čelil vyjadreniu nedôvery v septembri minulého roka a dôvodom bola jeho nečinnosť v daňovej kauze Bašternák.

Autor: TASR, du

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čaputová udelila individuálnu milosť. Takto vysvetľuje svoje rozhodnutie

19:59 Čaputová udelila individuálnu milosť. Takto vysvetľuje svoje rozhodnutie

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila individuálnu milosť 44-ročnému J. H., ktorý v roku 2015 spôsobil…