VIDEO Drsná kritika! Kiska a opozícia komentujú výsledky voľby kandidátov na ústavných sudcov

3. 4. 2019 19:26

Hlava štátu sa v krátkom čase vyjadrí, ako bude v tejto veci ďalej postupovať.

VIDEO Drsná kritika! Kiska a opozícia komentujú výsledky voľby kandidátov na ústavných sudcov
Foto: TASR
Popis: Na snímke poslanci NR SR počas hlasovania v tajnej voľbe o kandidátoch na ústavných sudcov na rokovaní 43. schôdze NR SR 3. apríla 2019 v Bratislave.
reklama

Koalícia si vo voľbe kandidátov na ústavných sudcov navolila čisto svojich kandidátov. Vyhlásil to predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič po zverejnení výsledkov hlasovania.

"Budú robiť všetko pre to, aby si zabetónovali beztrestnosť na ÚS. Teraz tá dohoda pôjde ešte rýchlejšie," povedal na margo koaličných dohôd. Poslanci OĽaNO zároveň tvrdia, že zlyhali tí, ktorí presadzovali tajnú voľbu. Ján Budaj (OĽaNO) označil výsledok volieb za valcovanie koalície.

Alojz Baránik (SaS) zverejnil mená kandidátov na ústavných sudcov, ktorých odporučil voliť aj svojim kolegom z poslaneckého klubu. Sú to Katarína Čechová, Ivan Fiačan, Eva Kováčechová, Zuzana Pitoňáková, Peter Straka, Robert Šorl a Martin Vernarský. Ich zverejnením chcel relativizovať tajnosť voľby.

Podľa Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) je voľba kandidátov na ústavných sudcov najdôležitejšou, akej sa kedy môže dopustiť zákonodarný zbor. Ústavný súd (ÚS) označila za pilier právneho štátu. "Tento pilier právneho štátu je snahou a vinou súčasnej koalície nefunkčný. Zdá sa, že takýto stav im vyhovuje," povedala Nicholsonová.

Kiska:  Opäť si nesplnili svoju povinnosť

Poslanci Národnej rady SR si opäť nesplnili svoju povinnosť zvoliť 18 kandidátov na post sudcov Ústavného súdu, z ktorých má prezident vybrať deväť sudcov. Uviedol to prezident SR Andrej Kiska v reakcii na výsledok voľby, v ktorej poslanci zvolili šiestich kandidátov. Hlava štátu sa v krátkom čase vyjadrí, ako bude v tejto veci ďalej postupovať.

Smeráci výsledky interpretujú v pozitívnom svetle

Prezident si teraz môže zo šiestich zvolených kandidátov vybrať troch, plénum Ústavného súdu (ÚS) SR tak bude uznášaniaschopné. Po vyhlásení výsledkov tajnej voľby to povedal poslanec Národnej rady SR Jaroslav Baška (Smer-SD).

Ing. Jaroslav Baška

  • SMER SD
  • Trenčiansky kraj, predseda samosprávneho kraja
  • poslanec

"Takýmto spôsobom sa podarilo aj parlamentu odblokovať ten stav, ktorý je teraz na ÚS. Teraz je krok na prezidentovi, či si z týchto šiestich kandidátov vyberie troch," povedal.

Podľa Miroslava Číža (Smer-SD) voľba vytvorila priestor na to, aby sa niečo urobilo s Ústavným súdom, ktorý má dnes iba štyroch sudcov. Pokiaľ prezident vymenuje troch zo šiestich kandidátov do funkcie, plénum Ústavného súdu bude mať sedem členov a bude môcť podľa Číža zaujímať stanoviská.

Upozornil na to, že proces výberu sudcov ešte nie je ukončený. Ďalší postup podľa Číža závisí aj od toho, aké kroky urobí prezident Kiska.

Pellegrini: Verím, že prezident ich čo najskôr vymenuje

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) víta hlasovanie poslancov Národnej rady SR, ktorí vybrali kandidátov na sudcov ústavného súdu. Verí, že prezident Andrej Kiska ich čo najskôr vymenuje tak, aby bol Ústavný súd opäť funkčný. Uviedol to v reakcii na stredajšiu voľbu.

O kandidátoch rozhodli poslanci v stredu v tajnom hlasovaní. Zvolení sú Ivan Fiačan, Peter Molnár, Rastislav Kaššák, Ľuboš Szigeti, Daniela Švecová, Michal Truban. Na Ústavnom súde SR sú momentálne iba štyria sudcovia z 13. Poslanci majú zvoliť 18 kandidátov, z ktorých má prezident SR vybrať deviatich nových ústavných sudcov.

Keďže v stredu nezvolili potrebný počet kandidátov, vo štvrtok (4. 4.) podvečer sa uskutoční opakovaná voľba. Postúpili do nej všetci nezvolení kandidáti.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pri poste generálneho prokurátora budem citlivo posudzovať všetky okolnosti, uviedla Čaputová v rozhlasovej diskusii

13:40 Pri poste generálneho prokurátora budem citlivo posudzovať všetky okolnosti, uviedla Čaputová v rozhlasovej diskusii

Ku konkrétnym menám kandidátov na post generálneho prokurátora sa prezidentka SR Zuzana Čaputová bud…