VIDEO Danko sedel na čestnej tribúne nad Putinom: Veľká vojenská prehliadka naživo je mrazivý zážitok

9. 5. 2019 14:00

Rusko vo štvrtok oslavovalo 74. výročie víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom tradičnou vojenskou prehliadkou na moskovskom Červenom námestí.

VIDEO Danko sedel na čestnej tribúne nad Putinom: Veľká vojenská prehliadka naživo je mrazivý zážitok
Foto: TASR
Popis: Ruský prezident Vladimir Putin (dolný rad uprostred) sedí na tribúne počas vojenskej prehliadky Na oslavách sa zúčastnil aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko (zadný rad uprostred).
reklama

Na oslavách sa zúčastnil aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko, ktorý sedel na čestnej tribúne nad ruským prezidentom Vladimirom Putinom. 

FOTO TASR: Príslušníčky ruskej armády pochodujú na vojenskej prehliadke pri príležitosti 74. výročia víťazstva nad fašizmom v Moskve 9. mája 2019.

Danko bol jediným predsedom parlamentu z členských krajín Európskej únie, ktorý sa na oslavách Dňa víťazstva v Moskve zúčastnil.

FOTO TASR: Ruský prezident Vladimir Putin reční na vojenskej prehliadke pri príležitosti 74. výročia víťazstva nad fašizmom na Červenom námestí, hneď za ním v druhej rade sedí Andrej Danko.

"Veľká vojenská prehliadka naživo je mrazivý zážitok. ktorý je zosilnený o pocit víťazstva nad nacizmom. Rusi 9. mája oslavujú triumf nad Treťou ríšou v 2. svetovej vojne vo viacerých mestách po celom Rusku," napísal šéf SNS na sociálnej sieti a svojej účasti na oslavách v Moskve venoval hneď dva statusty počas jednej hodiny:

Na prehliadke bolo podľa agentúry TASS 130 kusov modernej kolesovej a pásovej vojenskej techniky a 13.600 vojakov.

Vojenská prehliadka sa začala defilé Preobraženského pluku osobnej gardy s legendárnou víťaznou zástavou, ktorú vojaci Červenej armády v máji 1945 vztýčili na budove Ríšskeho snemu (Reichstagu).

FOTO TASR: Príslušníci čestnej stráže pochodujú na vojenskej prehliadke pri príležitosti 74. výročia víťazstva nad fašizmom v Moskve 9. mája 2019.

Putin vo svojom príhovore počas prehliadky kritizoval údajné skresľovanie druhej svetovej vojny v niektorých krajinách.

Vyhlásil, že v situácii, keď v niektorých štátoch "nehanebne klamú svojim deťom" o vojne a "zrádzajú svojich predkov", je povinnosťou každého chrániť pamiatku skutočných hrdinov vojny.

FOTO TASR: Ruský prezident Vladimir Putin reční na vojenskej prehliadke pri príležitosti 74. výročia víťazstva nad fašizmom na Červenom námestí v Moskve 9. mája 2019.

Na tohtoročnej prehliadke sa pre zlé počasie nezúčastnilo letectvo. Nad Červeným námestím malo pôvodne preletieť 74 lietadiel a vrtuľníkov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne

13:10 Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne

Monika Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne. Oznámila to v liste adresovanom Kancelárii prezidenta SR…