VIDEO Ďalší marketing SNS, snažia sa len zastaviť politický úpadok strany. Ministerstvo opäť zavádza občanov, varuje hnutie Sme rodina

9. 2. 2018 14:00

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pod vedením Gabriely Matečnej (nominatka SNS) nemá v agrorezorte víziu ani koncepciu. Tzv. zelená nafta je len ďalším nástrojom politického marketingu strany SNS. Uviedol to v piatok na tlačovej konferencii opozičného hnutia Sme rodina jej predseda Boris Kollár, za účasti tímlídra hnutia pre oblasť poľnohospodárstva Jaroslava Karahutu.

VIDEO Ďalší marketing SNS, snažia sa len zastaviť politický úpadok strany. Ministerstvo opäť zavádza občanov, varuje hnutie Sme rodina
Foto: Sme rodina
Popis: Hnutie Sme rodina počas tlačovej konferencie na tému Zelená nafta. (zľava) Predseda hnutia Boris Kollár, tímlíder pre pôdohospodárstvo Jaroslav Karahuta a poslanec NR SR Peter Pčolinský

"Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pokračuje v zavádzaní občanov SR a je nám už dnes jasné, že zelená nafta sa v roku 2018 vyplácať nebude. Projekt zelenej nafty je marketingový produkt z dielne ministerstva pôdohospodárstva a Slovenskej národnej strany (SNS), ktorej cieľom je iba zastaviť úpadok politických preferencií SNS, ale určite nie zastaviť úpadok potravinovej sebestačnosti a úpadok celého slovenského agrosektora," povedal Karahuta.

MPRV SR a vláda SR podľa Karahutu nemajú predstavu ako vyčerpať sľúbených 30 miliónov eur v rámci projektu zelenej nafty. "Vzhľadom k tomu, že 30 miliónov eur nie je zahrnutých v (štátnom) rozpočte na rok 2018 a ani legislatíva, ktorá je nevyhnutná k celému projektu nie je v legislatívnom pláne vlády pre rok 2018, tak téma zelenej nafty je pre rok 2018 viac-menej uzavretá," myslí si Karahuta.

Tímlíder hnutia sme rodina pre pôdohospodárstvo Jaroslav Karahuta Autor: df

Podľa Karahutu hnutie Sme rodina bude podporovať každú rozumnú formu podpory agrosektora vrátane zelenej nafty. "A urobíme maximum preto, aby úroveň financovania poľnohospodárstva a produkcie potravín bola na úrovni minimálne priemeru EÚ a aby to nebolo tak ako dnes, že štátna podpora v okolitých štátoch je o 150 až 320-krát vyššia, ako je u nás. 

Hnutie Sme rodina nepodporí ani v budúcnosti návrh zelenej nafty spojený s vratkou spotrebnej dane, ale budeme trvať na vracaní spotrebnej dane cestou presne stanovených normatívov, aby bol celý proces transparentný, bez možnosti korupcie a trestnej činnosti, ktorej svedkami sme boli pred rokom 2011 pri projekte tzv. červenej nafty," dodal tímlíder Sme rodina pre oblasť poľnohospodárstva.

Premiér Robert Fico (Smer-SD), za účasti predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), podpredsedu Národnej rady SR Bélu Bugára (Most-Híd) a ministra financií SR Petra Kažimíra (Smer-SD) 31. januára informoval, že slovenským poľnohospodárom chce vláda pridať cez systém tzv. zelenej nafty 30 miliónov eur. Podľa premiéra však treba rátať s tým, že sa o túto pomoc zo strany štátu bude zaujímať aj Európska komisia.

Agrorezort víta podporu opozície pre zelenú naftu

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR víta záväzok opozičného hnutia Sme rodina, že podporí projekt systémového riešenia na podporu poľnohospodárskej výroby tzv. zelená nafta z dielne agrorezortu. Uviedol to pre TASR hovorca MPRV SR Vladimír Machalík v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov Sme rodina Borisa Kollára a Jaroslava Karahutu.

"Pri červenej nafte, ktorá bola realizovaná za predchádzajúcich vlád, bolo veľa chýb a špekulantov. Chyby z minulosti nemienime opakovať, nepôjdeme preto týmto systémom. Projekt 'Zelená nafta' bude veľmi jednoduchý, účelný, efektívny a ľahko kontrolovateľný. Zároveň bude realizovaný administratívne jednoducho," uviedla v súvislosti so zelenou naftou Matečná.

Ministerka pôdohospodárstva a nominantka koaličnej SNS Gabriela Matečná Zdroj: TASR

MPRV SR podľa Machalíka víta, že aj opozícia si uvedomuje správnosť tohto opatrenia z dielne agrorezortu a SNS, a že predstavitelia hnutia mu vyjadrili podporu ešte predtým, ako ministerstvo zverejnilo samotné detaily fungovania tohto podporného opatrenia.

Gabriela Matečná

  • SNS
  • ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

"Pri aplikácii projektu vo výške 30 miliónov eur nepôjde o automatickú celoplošnú dotáciu, ale o podporu odvetví, ktoré sú náročné na pestovateľské postupy, ako je špeciálna a špecializovaná rastlinná výroba a špeciálna živočíšna výroba. Plodiny ako kukurica, repka, pšenica či slnečnica nepodporíme. Sledujeme tým taktiež udržanie prvovýroby na Slovensku, zníženie vývozu kľúčových komodít, a tým aj zníženie salda zahraničného obchodu," dodala Matečná.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

13:45 Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

Členovia brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR vyslovili dôveru v postupy Národnej krimi…