VIDEO Cynický politický kalkul, zaznelo. Progresívne Slovensko vytiahlo do boja za Istanbulský dohovor

23. 2. 2018 13:45

Terajší politici si na rozhodnutie vystačia s osobným pocitom a nepoužívajú pri tom fakty, tvrdí hnutie Progresívne Slovensko na margo situácie okolo Žitňanskej novely drogovej politiky a ratifikácie Istanbulského dohovoru. Ficovo odmietnutie dohovoru považuje hnutie za cynický kalkul a z postoja politických strán voči novele drogovej politiky sú členovia Progresívneho Slovenska sklamaní.

VIDEO Cynický politický kalkul, zaznelo. Progresívne Slovensko vytiahlo do boja za Istanbulský dohovor
Foto: TASR
Popis: Ivan Štefunko
reklama

Podľa Progresívneho Slovenska sa namiesto riešenia vážnych problémov dostávajú do slovenskej politiky mýty namiesto faktov a pocity miesto reálnych riešení. Uviedol to líder hnutia Ivan Štefunko počas tlačovej konferencie k súčasnej situácii okolo Istanbulského dohovoru a drogovej politiky. „Osudy žien a dievčat na Slovensku a osudy mladých ľudí, ktorí majú to nešťastie, že vyskúšajú drogu a sú pri tom prichytení, sú veľmi dôležité,“ zdôraznil Štefunko.

„Je pre nás zarážajúce, že súčasné vládne strany a dokonca aj strany opozície sú ochotné zneužívať tému násilia na ženách, aby zakryli fakt, že nemajú žiadnu víziu smerovania tejto krajiny,“ uviedla podpredsedníčka hnutia Zora Jaurová. Odmietnutie ratifikácie Istanbulského dohovoru je podľa jej slov zo strany premiéra Roberta Fica cynický politický kalkul, ktorý naznačuje, že sloboda, rovnosť a základné ľudské práva môžu byť v nadchádzajúcom politickom boji opäť v ohrození. Jaurová zároveň zdôraznila, že Progresívne Slovensko má ambíciu robiť všetko preto, aby rovnosť práv všetkých ľudí, ale aj európske liberálne demokratické hodnoty boli hodnotami, s ktorými sa politicky neobchoduje.

Líder hnutia Progresívne Slovensko Ivan Štefunko (v strede) a členovia hnutia poslanec Martin Poliačik a Zora Jaurová Autor: df

Poslanec NR SR a člen hnutia Martin Poliačik je presvedčený, že navrhované opatrenie drogovej politiky, ktoré priniesla návrhom novely zákona ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, sú úplné minimum na ceste k stavu, keď jedna marihuanová cigareta alebo tabletka diskodrogy nezničí mladým ľuďom život. „Sme sklamaní, že politici nie sú o tejto téme ochotní ani len diskutovať, hoci tento návrh podporila aj široka odborná verejnosť," uviedol Poliačik na margo vyjadrení viacerých lídrov politických strán, najmä predsedu SNS Andreja Danka.

Poliačik zároveň upozornil, že na príklade mnohých západných rozvinutých štátov je možné vidieť, že keď sa vybuduje dobrá drogová politika a uvoľnia sa tresty pre užívateľov, tak z peňazí, ktoré sa ušetria na väzení, policajtoch, súdoch a prokurátoroch, je možné zafinancovať programy drogovej prevencie, terénnu prácu a identifikáciu rizikových skupín. Pričom popri dekriminalizácii sa môže týmto spôsobom znížiť počet užívateľov drog.

SNS striktne proti, opozícia s výhradami

Proti návrhu z dielne ministerky Žitňanskej sa striktne vymedzila koaličná SNS. Podľa jej predsedu Andreja Danka žiadny návrh, ktorý by mal uvoľniť súčasnú drogovú legislatívu, strana nepodporí. „Na Slovensku narástol za posledné dve desaťročia počet liečených užívateľov drog o viac ako 50 percent. Dekriminalizáciou sa očakáva, že sa automaticky zvýši dopyt po týchto látkach, keďže sa odbúrava psychologická zábrana voči užívaniu drog. Po roku až dvoch sa predpokladá výrazné zvýšenie užívateľov drog a môže niekoľkonásobne rásť,“ tvrdila SNS. Podporu návrh nezískal ani u poslancov vládneho Smeru.

Žitňanskej návrh nenašiel podporu ani v opozícii. Rovnako striktne odmietavo ako SNS sa k návrhu stavia aj ĽSNS. Najsilnejšia opozičná strana SaS, ktorá sa problematikou drogovej politiky dlhodobo zaoberá a sama svojho času sľubovala legislatívne uvoľnenie v tejto oblasti, zase vyčíta ministerkinmu návrhu tvrdé drogy. Tie by podľa saskárov mali ostať aj naďalej striktne za hranicou zákona a ani nepatrné množstvo, ktoré Žitňanskej novela navrhuje tolerovať, podľa saskárov nie je prípustné. Dekriminalizáciu marihuany má strana v programe dlhodobo.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská Zdroj: TASR

Veľmi podobne sa v tomto smere vyjadril za svoje hnutie Boris Kollár, ktorý síce striktne dekriminalizáciu drog odmieta, no pripúšťa, že hnutie je za určité uvoľnenie, čo sa týka postihov za marihuanu. V tomto súhlasíme s pani ministerkou, ale určite sme proti tomu, aby sa rovnako nazeralo na tvrdé drogy, ako je heroín či kokaín,“ uviedol Kollár.

Líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič za Obyčajných ľudí uviedol, že novela z dielne rezortu spravodlivosti nie je podľa neho efektívnym nástrojom na boj proti drogovej kriminalite. Naproti tomu navrhuje, že skutočne efektívnym spôsobom by bolo, ak by ľuďom prichyteným s malým množstvom drog bola ponúkaná beztrestnosť výmenou za informácie o dodávateľoch.

Istanbulský dohovor nikdy neratifikujeme!

Vládne strany SNS a Smer sa rovnako vymedzili aj voči Istanbulskému dohovoru, ktorého ratifikácia bola tiež ambíciou ministerky Žitňanskej. „Hovoríme áno ochrane žien, ale nie Istanbulskému dohovoru, pretože sa netýka len ochrany žien, ale je to aj otázka viacerých inštitútov, ktoré sa chcú plíživým spôsobom vnášať do našej legislatívy. Rozlišuje sa tu pohlavie a rod. To znamená, že muž sa môže kedykoľvek vyhlásiť za ženu, potom sa zosobášiť s ďalším mužom a mať spolu deti. V tomto vidíme riziko,“ priblížil predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák s tým, že sú pripravení prijať prísnejšiu legislatívu, ako požaduje Istanbulský dohovor v otázke ochrany žien.

Istanbulský dohovor rovnako odmietol aj predseda vlády Robert Fico. „V rámci ušľachtilého cieľa, a teda zamedzenia násiliu na ženách, Istanbulský dohovor zbytočne spochybňuje úplne prirodzené rozdiely medzi mužmi a ženami. Tieto rozdiely nazýva stereotypmi a hovorí o rodovej rovnosti, predovšetkým v zmysle odstraňovania tzv. rolí mužov a žien v rodine,“ skritizoval dohovor Fico. „Nikdy nedám súhlas na to, aby vláda predložila Istanbulský dohovor na ratifikáciu. Opakujem, nikdy,“ uzavrel premiér.

Premiér SR Robert Fico Zdroj: TASR

Istanbulský dohovor nevníma pozitívne ani OĽaNO. Existuje stále dosť krajín, ktoré neratifikovali dohovor. Myslím si, že sa pripravoval horúcou ihlou a mnohé krajiny ho rýchlo podpísali. Až pri podrobnejšom skúmaní však zistili, že dohovor má problém s ich národnou legislatívou a že obsahuje genderovú ideológiu," vyjadril sa poslanec Obyčajných ľudí a europoslanec Branislav Škripek. Podľa poslancov OĽaNO by občania EÚ určite privítali, keby sa vytvoril nový dohovor, ktorý by pomohol pri riešení problému týraných žien, ale robil by to bez genderovej ideológie a nezmyselného tlaku na členské štáty.

Naproti tomu sulíkovci Istanbulský dohovor podporujú. „Vláda Roberta Fica dáva svojim občanom na vedomie, že krajinu bude smerovať preč zo zóny civilizovaných štátov, kde je násilie perzekvované. Radšej sa podkladajú svojim voličom, ktorí nemajú čas alebo chuť prečítať si dohovor. Inak by sami zistili, že ničím nezasahuje do Ústavy SR a ani do unikátneho manželského zväzku, ktorý je ústavou chránený,“ myslí si tímlíderka SaS pre osobné slobody Natália Blahová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…