VIDEO Čižnár zakročil voči Trnkovi. Podarilo sa! Reaguje Šeliga

31. 10. 2019 11:56

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dočasne pozastavil výkon funkcie prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi z dôvodu začatia disciplinárneho konania. TASR to potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. Informoval o tom portál noviny.sk.

VIDEO Čižnár zakročil voči Trnkovi. Podarilo sa! Reaguje Šeliga
Foto: TASR
Popis: Dobroslav Trnka na archívnej snímke z roku 2011
reklama

 „Disciplinárnej komisii Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky bol dnes t.j. 31. 10. 2019 podaný disciplinárny návrh za dva skutky na prokurátora GP SR JUDr. D. T., čím sa začalo voči nemu disciplinárne konanie. Následne ešte dnešného dňa (31. 10. 2019) bolo vydané rozhodnutie generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára o dočasnom pozastavení výkonu funkcie prokurátorovi D. T.," uvádza sa v stanovisku prokuratúry.

Prokuratúra zároveň odmieta, že by vo veci nekonala, vzhľadom na to, že počas uplynulých dní skúmala relevantné dôvody, pre ktoré bolo možné podať návrh na začatie disciplinárneho konania.

To robila najmä "analýzou vystúpení prokurátora D. T. po tom, ako vyšli najavo skutočnosti prezentované v médiách."

Nahrávku, na ktorej sa má obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka Marian Kočner hádať s Dobroslavom Trnkom o údajnom vydieraní Jaroslava Haščáka, má polícia k dispozícii od októbra minulého roku.

Pred dvoma týždňami tvrdil Čižnár, že pozastaviť výkon funkcie Trnkovi v súčasnosti nie je možné, pretože dosiaľ nebolo vznesené obvinenie pre konkrétny trestný čin.

Podľa neho nebol možný ani disciplinárny návrh, lebo uplynula premlčacia lehota od skutku nahrávky s Marianom Kočnerom.

Investigatívne centrum Jána Kuciaka zverejnilo v stredu video, na ktorom má podľa jeho informácií Kočner, obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka, inštalovať kameru v kancelárii prokurátora Dobroslava Trnku.

Nahrávku mala získať organizácia investigatívnych novinárov OCCRP. Viac ako minútové video zobrazuje dvoch mužov, ako inštalujú kameru v miestnosti s gaučom.

Po pokyne prvého muža, aby si druhý sadol, sa na zábere objaví muž podobný Dobroslavovi Trnkovi.

"Podarilo sa! Len hodinu a pol od našej výzvy generálny prokurátor Jaromír Čižnár pozastavil Dobroslavovi Trnkovi výkon funkcie. Je to prvý krok, Trnkove pochybné konanie musí byť prešetrené," reagoval na krok Čižnára Juraj Šeliga, podpredseda neparlamentnej strany Za ľudí.

Šeliga vo štvrtok podal na Generálnu prokuratúru (GP) SR podnet na podanie návrhu na začatie disciplinárneho konania a trestné oznámenie voči Trnkovi, ktorý sa podľa neho mohol dopustiť zneužitia právomoci verejného činiteľa.

„Generálny prokurátor dnes nemá argument, že tento skutok bol premlčaný a on nemôže podať návrh na disciplinárne stíhanie,“ tvrdí Šeliga.

Čas zhotovenia videonahrávky je totižto neznámy a jediným spôsobom, ako zistiť dátum vzniku, je podľa Šeligu znalecké skúmanie, ktoré prichádza do úvahy iba v rámci trestného konania alebo disciplinárneho stíhania.

 To je Šeligov argument, prečo by mal Čižnár konať, vzhľadom na to, že audionahrávka, na ktorej sa má Marian Kočner hádať s Trnkom, je údajne premlčaným skutkom.

„Dobroslav Trnka na základe zverejneného záznamu inštalácie kamery čelí podozreniu, že použil informačno-technický prostriedok voči návštevníkom svojej kancelárie bez povolenia sudcu,“ uvádza sa v stanovisku neparlamentnej Demokratickej strany, ktorá žiada Jaromíra Čižnára, aby sa Trnku „zbavil“.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Štát odpustí v apríli odvody firmám, ktoré museli zatvoriť prevádzky, potvrdil Heger. Krajniak hovoril o ďalšej pomoci

13:01 Štát odpustí v apríli odvody firmám, ktoré museli zatvoriť prevádzky, potvrdil Heger. Krajniak hovoril o ďalšej pomoci

Firmy, ktoré boli zatvorené pre nový koronavírus, majú mať odpustené odvody za apríl tohto roka. Inf…