VIDEO Cirkvám by malo záležať na podpore každého, kto chce žiť v usporiadanom vzťahu, povedal teológ na Dúhovom Pride

21. 8. 2017 11:18

Teológ z Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK Ondrej Prostredník sa vo svojom vystúpení označil za hlas tých, ktorí v rozličných cirkvách na Slovensku nezdieľajú oficiálny, podľa neho „veľmi nepekný“, názor cirkvi voči LGBTI komunite známy na verejnosti. „Ľudí, ktorí podporujú požiadavky LGBTI v našej spoločnosti, je v cirkvách dosť. Fakt ale je, že často sa rozhodnú skôr byť potichu, než hovoriť,“ konštatoval pred návštevníkmi pochodu.

VIDEO Cirkvám by malo záležať na podpore každého, kto chce žiť v usporiadanom vzťahu, povedal teológ na Dúhovom Pride
Foto: Reprofoto: mr
Popis: Docent Ondrej Prostredník na Dúhovom Pride, vpravo moderátor Ludwig Bagin

Prostredník v úvode svojho prejavu na akcii upozornil, že podľa niektorých sa na Dúhovom pochode dejú neslušné veci. „Ja tu vidím len ľudí, ktorí sú hrdí na to, ako ich Boh stvoril alebo ak chcete, čo im príroda dala do vienka,“ uviedol, vzápätí prerušený potleskom. „Vidím tu ľudí, ktorí pochopili, že našu spoločnosť treba upozorňovať na to, že vo vzťahu ku LGBTI komunite u nás mnohé nie je v poriadku,“ pokračoval.

Prostredník za najväčší problém v našej spoločnosti považuje, že „práva menšín chce riešiť potichu, v kuloároch, nie ako veľkorysú ponuku tým, ktorí potrebujú, aby ich postavenie v spoločnosti bolo chránené“. Podľa teológa ešte slovenská spoločnosť nedozrela na to, aby sa voči svojim menšinám dokázala správať veľkoryso, pričom pochod by mal podľa neho na to upozorniť.

Politici sa podľa Prostredníka pri blokovaní zavedenia inštitútu registrovaného partnerstva do nášho právneho poriadku odvolávajú na cirkvi. Cirkvám by však malo záležať na podpore každého, kto chce žiť v usporiadanom vzťahu. Teológ odkázal na vrchného biskupa evanjelikov v Nemecku Heinricha Bedforda-Strohma, ktorý k téme registrovaných partnerstiev povedal, že „dnešná spoločnosť potrebuje posilniť kultúru záväznosti“ a práve cirkvi by mali podporiť volanie LGBTI komunity „po spoločenskom uznaní ich záväzných, verných, dlhodobých partnerstiev“.

Prostredník na záver svojho vystúpenia vyjadril prianie, aby v cirkvách prestali s absurdným spájaním LGBTI komunity s ohrozením tradičnej rodiny, aby prestali hovoriť o každej menšine ako o čomsi, čo narušuje tradície, kontinuitu a bezpečnosť a aby začali prispievať k tomu, aby Slovensko bolo bezpečným domovom pre každého.

„Počuli ste slovo Pánovo,“ zavtipkoval v závere videa moderátor podujatia Ludwig Bagin.

O Dúhovom pochode sme viac písali TU a TU

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Táto zvrátená ideológia sa nikdy nesmie dostať k moci, apeloval premiér

18:20 Táto zvrátená ideológia sa nikdy nesmie dostať k moci, apeloval premiér

Žijeme v čase, keď fašistické myšlienky opäť ožívajú a hľadajú si svoje plazivé cesty k ľuďom. Preto…