VIDEO Bulhari na čele Rady EÚ idú riešiť problémy, ktorým podľa Klusa čelí aj Slovensko

24.1.2018 20:30

Politológ a poslanec Martin Klus (SaS) odcestoval do jednej z najchudobnejších krajín Európskej únie, Bulharska, aby sa presvedčil, akým problémom tento štát čelí. O dojmy zo zahraničnej cesty sa podelil v krátkom videu.

VIDEO Bulhari na čele Rady EÚ idú riešiť problémy, ktorým podľa Klusa čelí aj Slovensko
Foto: SITA
Popis: Bulharská zástava
Bulharsko prebralo rotujúce polročné predsedníctvo v Rade Európskej únie začiatkom roka a Klus tvrdí, že aj keď ide o jednu z najchudobnejších krajín Únie, tak ide zároveň aj o jednu z najoptimistickejších, čo sa týka budúcnosti v EÚ. 
 
Klus si myslí, že Bulharsko nastavilo svoje priority adekvátne k svojim optimistickým očakávaniam. Niektoré z nich súvisia podľa poslanca s problémami, ktorým čelí aj Slovensko. „To je vzdelávanie mladých ľudí, pretože Bulharsko bola krajina, ktorá za posledných 30 rokov prišla o najväčšie množstvo obyvateľov spomedzi všetkých krajín postkomunistického bloku, a Bulharsko čelí dnes vážnemu problému, že mnohé pozície nemá ako obsadiť, pretože mladí ľudia z krajiny odchádzajú a len zriedkakedy zvolia cestu späť. Podobne ako v prípade Slovenskej republiky,“ porovnal Klus. 
 
Jednou z priorít, o ktorých politológ hovoril, je teda riešenie takzvaného úniku mozgov do zahraničia, ale Bulharsko sa bude počas svojho polročného predsedníctva v Rade EÚ zaoberať aj otázkou schengenského priestoru. 
 
„Európa bez hraníc dnes nie je realita pre každého a napriek tomu, že Rumunsko a Bulharsko už dávno splnili kritériá a bolo by aj v záujme nás všetkých z hľadiska migračnej krízy, aby sa tieto dve krajiny čím skôr stali členskými krajinami schengenského priestoru, stále sú tu politické výhrady voči ich členstvu, a preto sú Bulharsko a Rumunsko neustále blokované krajinami západnej Európy a Slovensko vyjadrilo politickú podporu,“ povedal Klus s tým, že už čoskoro by mohli byť obe krajiny členmi „Schengenu“. 
 
Ďalšou prioritou bulharského predsedníctva, o ktorej Klus hovorí vo videoblogu (vlogu), je západný Balkán. Tento región je podľa poslanca dôležitý aj pre Slovensko. „Ako sa ukazuje aj na posledných udalostiach v Kosove, stále je to ten pomyselný sud s pušným prachom, ktorý treba riešiť, a preto som rád, že Bulhari aktívne mienia túto otázku na európskom fóre otvárať, a tým pádom otvárať aj otázku perspektívneho rozširovania sa EÚ,“ konštatuje Klus. 
 
Poslednou prioritou Bulharov na čele Rady EÚ je boj proti korupcii. Klus pripomína, že Bulharsko má stále vážny problém s korupciou a práve predsedníctvo v Rade EÚ dáva podľa neho priestor na to, aby krajina získala lepšie „know-how“ a skúsenosti. 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nevyspytateľná Trumpova politika pokračuje. USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. Obviňujú ju z pokrytectva a chronickej zaujatosti voči Izraelu

7:00 Nevyspytateľná Trumpova politika pokračuje. USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. Obviňujú ju z pokrytectva a chronickej zaujatosti voči Izraelu

Spojené štáty vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. V utorok to oznámila americká veľvyslankyňa pri…