VIDEO Bugár začal s kampaňou. Slovensko už dozrelo, aj Maďar má reálnu šancu byť prezidentom, hovorí

24.9.2018 11:00

VIDEO Predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý kandiduje za prezidenta SR, už má viac ako 34 000 podpisov potrebných pre kandidatúru. Začína viesť kampaň, počas ktorej sa mieni stretávať s ľuďmi. Svoje šance vo voľbách vidí reálne napriek jeho maďarskej národnosti. Oznámil to na pondelkovej tlačovej konferencii v centrále strany Mosta-Híd spolu so šéfom petičného výboru Rudolfom Chmelom.

VIDEO Bugár začal s kampaňou. Slovensko už dozrelo, aj Maďar má reálnu šancu byť prezidentom, hovorí
Foto: Dominik Foldes
Popis: Predseda strany Most-Híd a prezidentský kandidát Béla Bugár

"Slovensko už dozrelo. Predtým, ak niekto kandidoval ako príslušník menšiny, držal sa hesla, nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa. Situácia sa však zmenila, preto si myslím, že príslušník menšiny, Maďar, má šancu," vyhlásil Bugár. Je podľa neho reálna šanca, že sa dostane do druhého kola volieb. Kampaň si bude Bugár financovať sám, prispeje aj strana a kolegovia. Podporu známych osobností, podľa vlastných slov loviť nebude, no zároveň sa jej nebude brániť.

Šéf strany Most-Híd je zároveň presvedčený, že situácia na Slovensku je dnes vážna, preto je nevyhnutné, aby budúci prezident mal skúsenosti, stál nad spormi a bol rovnako prístupný ako opozícii tak koalícii. „Som presvedčený, že prezident môže prispieť k tomu, aby sa napätie v spoločnosti zmenšilo,“ uviedol.

Trendu vyššej miery úspechu u nepolitických kandidátov sa Bugár nebojí. Podľa neho síce ľudia pred 4 rokmi nechceli prezidenta s politickým pozadím, no od vtedy sa situácia zmenila.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár v centrále strany Autor: Dominik Foldes

Nový predseda Most-Híd

Bugár nepovedal, kto ho nahradí na poste predsedu strany, ak by v prezidentských voľbách uspel. "Hľadáme odpoveď aj na túto otázku. Máme určité riešenie, ale budeme o ňom hovoriť, keď sa to stane realitou," uviedol. Doplnil, že dnešným dňom zastavuje fyzický zber podpisov a začína kampaň. Počas víkendov chodí na stretnutia s ľuďmi. "Pýtajú sa na všetko, čo rezonuje v spoločnosti," poznamenal Bugár.

Chmel zdôraznil, že Bugár nekandiduje ako Maďar, ale ako občan SR. "Béla Bugár je politik zdravého rozumu, ktorý má zmysel pre zjednocovanie. Je politik aj do zlého počasia. Kedysi bola takáto kandidatúra istou utópiou, ale spoločnosť sa vyvíja. Dnes to je možnosť, ktorá sa môže premeniť na realitu," doplnil Chmel.

Bugár zároveň zdôranil, že návrh Smeru-SD, aby ústavných sudcov volil priamo parlament ústavnou väčšinou bez toho, aby potom o kandidátoch rozhodoval aj prezident SR, klubom Most-Híd neprejde. "Takéto zásadné zmeny sa nedajú urobiť pár mesiacov či týždňov pred takouto dôležitou voľbou. U nás to vyzerá tak, že to nemá šancu prejsť," uviedol Bugár.

Neočakáva však, že by to viedlo ku koaličnej kríze. "Toto nie je v programovom vyhlásení vlády (PVV), takže ideme podľa koaličnej zmluvy a tak, ak niekto navrhne niečo, čo nie je v PVV, musí s tým súhlasiť každý koaličný partner," uviedol.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šéf Penty: Obávam sa, že Kočner si môže začať vymýšľať

9:30 Šéf Penty: Obávam sa, že Kočner si môže začať vymýšľať

Podľa Jaroslava Haščáka z finančnej skupiny Penta Kočnerova esemeska súvisela s jeho záujmom odstavi…