V ťažkých finančných situáciách hľadajú Slováci pomoc u príbuzných

17. 7. 2015 13:05

Vyše polovica domácností na Slovensku, ktoré majú pôžičky, ich nedokáže riadne splácať. Ak ide do tuhého, Slováci najčastejšie vyhľadávajú finančnú pomoc u svojich najbližších. Vyplýva to z prieskumu, ktorý agentúra FOCUS urobila pre spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika.

V ťažkých finančných situáciách hľadajú Slováci pomoc u príbuzných
Foto: SITA
Popis: Eurobankovky a mince
reklama

Podľa údajov Štatistického úradu SR predstavujú najväčší problém osamelí ľudia, ktorí sa môžu spoľahnúť len sami na seba. Práve títo Slováci predstavujú rizikovú skupinu, ktorá sa môže dostať do dlhovej špirály, z ktorej im nemá kto pomôcť. Príčinou finančných problémov môžu byť pre takýchto ľudí aj nečakané výdavky ako napríklad zvýšenie mesačných platieb za energie.

O niečo lepšie sú na tom ľudia žijúci s partnerom. S uhradením neočakávaných výdavkov by však malo podľa prieskumu problém až 70 % domácností. „Výhodou ľudí, ktorí žijú so svojím partnerom či manželom/manželkou v spoločnej domácnosti, je, že spoločné výdavky, napr. nájom či energia, môžu hradiť z dvoch mesačných príjmov a svoju situáciu tak podstatne zlepšiť,“ uvádza Markéta Fixová zo spoločnosti KRUK.

Problém splatiť svoju pôžičku, lízing či nákup na splátky majú všetky typy domácností. Pre 56 % jednočlenných domácností je táto splátka veľmi zaťažujúca, iba 4 % z nich nemajú so splátkou žiadne problémy. Podobne sú na tom aj dvojčlenné domácnosti, keď ako veľmi zaťažujúce označilo splácanie pôžičiek 55 % z nich.

Celý článok si môžete prečítať TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bodva plná plastového odpadu. Pri čistení pomáhali aj dobrovoľníci z osady. Budaj plánuje zmenu zákona

18:16 Bodva plná plastového odpadu. Pri čistení pomáhali aj dobrovoľníci z osady. Budaj plánuje zmenu zákona

Do sobotňajšieho čistenia úseku rieky Bodva v katastri obce Jasov v okrese Košice-okolie, ktorú zapl…