V strane u mamičky Merkelovej to vrie. Postavili sa jej už aj mladí a viac ako polovica poslancov

19. 10. 2015 8:10

Vzhľadom na pokračujúci prílev utečencov chce skupina konzervatívnych poslancov Spolkového snemu (Bundestag) prinútiť kancelárku Angelu Merkelovú k odklonu od jej politiky otvorených hraníc. Informuje o tom vo svojom dnešnom vydaní bulvárny denník Bild.

V strane u mamičky Merkelovej to vrie. Postavili sa jej už aj mladí a viac ako polovica poslancov
Foto: SITA
Popis: Nemecká kancelárka Angela Merkelová
reklama

Noviny píšu, že vplyvná parlamentná skupina Parlamentskreis Mittelstand (PKM, Mittelstand - stredná vrstva), združujúca 188 z 310 členov poslaneckého klubu Kresťanskodemokratickej a Kresťanskosociálnej únie (CDU/CSU), chce vypracovať návrh na uzavretie hraníc Nemecka. O návrhu by sa malo diskutovať o dva týždne na zasadnutí poslaneckého klubu CDU/CSU.

Predseda PKM Christian von Stetten pre Bild povedal, že tabu by nemali byť ani úvahy o "opevnení" nemeckých hraníc. Hoci je presvedčený, že nemecká vláda má účinný plán, ako zastaviť "nekontrolovaný" prílev utečencov, v prípade, ak by sa na budúci týždeň ukázalo, že tento predpoklad bol nesprávny, mala by frakcia CDU/CSU reagovať.

Za rýchlejšiu realizáciu spomínaného návrhu sa vyslovil Stephan Mayer z CSU. "Dúfam, že kancelárka pochopí, že politika otvorených hraníc nemôže pokračovať," povedal Mayer pre Bild. Zároveň požaduje, aby migrantov prichádzajúcich z bezpečných krajín, vracali už na hraniciach.
Minulý týždeň obhajovala Merkelová vo frakcii CDU/CSU svoj postoj k utečeneckej kríze. Podľa účastníkov stretnutia sa síce vyslovila za zriadenie tranzitných centier na nemeckých hraniciach, zároveň však rezolútne odmietla požiadavku viacerých poslancov na odmietanie utečencov z Rakúska.

Búria sa aj mladí

Odpor voči utečeneckej politike nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa dvíha aj v Mladej únii (JU), spoločnej mládežníckej organizácii Kresťanskodemokratickej a Kresťanskosociálnej únie. Tá v nedeľu na svojom zasadaní v Hamburgu žiadala zavedenie limitov pre prisťahovalcov, konkrétne čísla však neuviedla, informovala agentúra DPA.

Merkelová je však proti stanovovaniu limitov. Tvrdí, že "základné právo na azyl pre politicky prenasledovaných nepozná hornú hranicu, to isté platí pre utečencov prichádzajúcich k nám z pekla občianskej vojny".
V tomto postoji ju podporil aj nový koordinátor nemeckej vlády pre problematiku utečencov Peter Altmaier, podľa ktorého izolácia v dlhodobom horizonte nie je možná, naopak - treba riešiť príčiny migrácie.

Rozruch v Nemecku spôsobil v tejto súvislosti predseda Odborového zväzu nemeckej polície (DPolG) Rainer Wendt, ktorý v rozhovore pre nedeľník Welt am Sonntag požadoval postaviť plot pozdĺž nemeckých hraníc. "Ak týmto spôsobom uzavrieme naše hranice, Rakúsko tiež uzavrie hranice so Slovinskom. Presne tento efekt potrebujeme," povedal Wendt.

Altmaier, ktorý je zároveň šéfom úradu kancelárky, to však odmietol: "Veľký čínsky múr nefungoval rovnako ako múry, ktoré uprostred Nemecka vybudovali Erich Honecker a Walter Ulbricht. Môžeme rozvinúť toľko ostnatého drôtu, koľko chceme, ale to nebude dostatočná odpoveď na túto výzvu."
Namiesto toho Altmaier navrhuje systematickú deportáciu odmietnutých žiadateľov o azyl. Podľa neho si treba stanoviť spoločný cieľ, že Nemecko vo veľmi krátkom čase vráti späť aspoň 50 percent z tých, ktorí dokázateľne nemajú právo na získanie azylu.

Na zasadaní JU predniesol jej člen z Bavorska dokonca požiadavku na výmenu Merkelovej. Komisár EÚ pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger reagoval, že diskusia o líderstve je to posledné, čo CDU a spolková vláda v súčasnosti potrebujú. "Ak teraz aj Nemecko začne personálnu diskusiu, máme problém. Trpíme tým, že Európa už takmer nemá stabilné vlády," povedal Oettinger na zasadaní JU. Veľká koalícia s Merkelovou a šéfom diplomacie Frankom-Walterom Steinmeierom je podľa neho šťastím pre Európu a baštou stability, ktorú je potrebné zachovať.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…