V spolkových krajinách Brandenbursko a Sasko sa konajú regionálne voľby. Získa AfD väčšinu

1. 9. 2019 15:29

V nemeckých spolkových krajinách Brandenbursko a Sasko sa v nedeľu konajú regionálne voľby. Podľa tlačovej agentúry DPA môže Nemecko čeliť "politickému zemetraseniu", keďže krajná pravica sa usiluje vyjsť z nich ako hlavná politická sila a takýto výsledok by mohol Nemecko ako najväčšiu európsku ekonomiku destabilizovať.

V spolkových krajinách Brandenbursko a Sasko sa konajú regionálne voľby. Získa AfD väčšinu
Foto: TASR
Popis: Volič vhadzuje obálku do volebnej urny vo volebnej mieste v meste Forst počas regionálnych volieb v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko 1. septembra 2019.
reklama

Po tom, ako sa v piatok skončila predvolebná kampaň, prieskum totiž ukázal, že protiimigračná Alternatíva pre Nemecko (AfD) si v oboch východonemeckých krajinách upevňuje svoje nedávne politické zisky a voličskú podporu. To je však ďalším úderom pre politické strany hlavného prúdu, pričom vládnucich kresťanských demokratov (CDU) to môže v snahe získať si voličov AfD posunúť smerom doprava.

Hoci sa AfD môže v týchto spolkových krajinách stať najväčšou politickou silou, všeobecne sa nepredpokladá, že sa strana dostane do miestnej vlády; všetky etablované politické strany odmietli vytvoriť koalíciu s AfD.

Posilnenie si postavenia tejto krajne pravicovej strany vo východnej časti Nemecka by takisto ohrozilo budúcnosť koalície CDU kancelárky Angely Merkelovej so stredoľavicovými sociálnymi demokratmi (SPD) a podnietiť nové pochybnosti o novej predsedníčke CDU, ministerke obrany Annegret Krampovej-Karrenbauerovej.

Ďalší prepad podpory pre SPD by pravdepodobne posilnil vplyv členov strany, ktorí vyzývajú na preskupenie SPD ukončením spolupráce s CDU, analyzuje DPA. Napriek sérii mocenských zápasov vo vedení strany nedávne prieskumy ukazujú, že SPD súperí v Brandenbursku o pozíciu najväčšej strany v parlamente. V Sasku, ktoré je kľúčovým zdrojom hospodárstva vo východnej časti Nemecka, si AfD kladie za cieľ zvrhnúť vládu na čele s CDU.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…