V rokovaniach s Čínou neexistuje dôvod ponáhľať sa, tvrdí Trump

10. 5. 2019 18:00

Americký prezident Donald Trump signalizoval, že obchodná vojna medzi USA a Čínou bude mať zrejme dlhšie trvanie.

V rokovaniach s Čínou neexistuje dôvod ponáhľať sa, tvrdí Trump
Foto: TASR
Popis: Donald Trump

Rokovania s Čínou podľa Trumpa pokračujú priaznivo. "Neexistuje absolútne žiaden dôvod ponáhľať sa," napísal na Twitteri. Dodal, že clá posilnia USA a že je pripravený ponechať ich v platnosti dlhý čas, a takisto pohrozil ďalšími clami aj na ďalší čínsky dovoz. Trump tvrdí, že clá prinášajú Spojeným štátom podstatne väčší blahobyt než tradičná obchodná dohoda. Zároveň však zdôraznil, že obchodné rokovania s Čínou pokračujú.

USA v noci na piatok zvýšili clá na čínsky import v hodnote 200 miliárd USD (178,68 miliardy eur) z 10 % na 25 %. Peking vyhlásil, že prijme odvetné opatrenia. Napriek eskalácii obchodnej vojny obe strany budú v piatok pokračovať v rokovaniach vo Washingtone.

Trump hrozí rozšírením ciel aj na zvyšné čínske tovary v celkovej hodnote 325 miliárd USD, takže dodatočné clá by sa týkali už celého čínskeho dovozu do USA.

Trumpove vyhlásenia o pozitívnom vplyve ciel spochybňuje viacero analýz, napríklad štúdia newyorského Fedu alebo štúdie prestížnych univerzít Columbia a Princeton, ktoré tvrdia, že náklady na clá sa prenesú na amerických spotrebiteľov a firmy. Obavy z vplyvu ciel na poľnohospodárov vyjadrili aj niektorí americkí zákonodarcovia.

Americkí výrobcovia sa zasa obávajú, že clá znížia export a aj tvorbu pracovných miest a prinútia Čínu k odvetným opatreniam, ktoré zasiahnu americké priemyselné firmy aj poľnohospodárov.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini povedal na rovinu to, čo doteraz žiaden poslanec Smeru

15:59 Pellegrini povedal na rovinu to, čo doteraz žiaden poslanec Smeru

To, že poslanecký klub signalizuje, že má problém a nevie nájsť jednotný postoj k nejakej téme, je "…