V rakúskom utečeneckom tábore Traiskirchen vypukli nepokoje medzi utečencami. Práve z tohto tábora majú prísť dočasne na Slovensko stovky migrantov

27. 7. 2015 16:00

Tábory pre utečencov sú v Rakúsku preplnené a úrady nestíhajú vybavovať tisícky žiadostí o azyl. Situácia v niktorých táboroch je taká alarmujúca, že Viedeň požiadala o pomoc Bratislavu. Na základe medzivládnej dohody tak dočasne prijmeme 500 utečencov z Rakúska. To vyvoláva odpor obyvateľov a olej do ohňa prilievajú nepokoje, ktoré sa v Traiskirchene strhli pred pár dňami.

V rakúskom utečeneckom tábore Traiskirchen vypukli nepokoje medzi utečencami. Práve z tohto tábora majú prísť dočasne na Slovensko stovky migrantov
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto: migranti
reklama

Vo štvrtok 23. júla sa v rakúskom Traiskirchene strhli nepokoje medzi Somálčanmi a Afgancami. Utečenci v záchytnom tábore sa navzájom fyzicky napádali a hádzali po sebe všetko, čo mali po ruke. Rozvášnený dav dostala pod kontrolu až polícia. Incident v preplnenom tábore, pri ktorom sa nikto nezranil ani neprišiel o život, by si médiá u nás ani nevšimli, keby práve z tábora Traiskirchen nemalo na Slovensko prísť 500 utečencov, ktorí v Rakúsku čakajú na vybavenie žiadostí o azyl. Práve títo ľudia sa majú dočasne presunúť do zariadení na Slovensku. Ich dočasným domovom sa stane tábor v Gabčíkove. Proti tomu sa však búria miestni obyvatelia. Video, na ktorom je zachytená bitka medzi utečencami v rakúskom tábore, preto obyvateľov Gabčíkova veľmi neupokojí.

Video z utečeneckého tábora v rakúskom Traiskirchene si môžete pozrieť TU

Utečenci z Rakúska, ktorých sa rozhodla prijať vláda Roberta Fica, predstavujú podľa kritikov tohto kroku len výhodný biznis. Podľa informácií portálu Konzervativnyvyber.sk stojí jeden utečenec rakúsku vládu takmer 2 900 eur mesačne. O tých, ktorých presunú na Slovensko, sa bude naďalej starať rakúska strana. To znamená, že Bratislava dostane od Vidne za prijatých migrantov sedemnásť miliónov tristotridsaťštyri eur za jediný rok. Náklady na jedného utečenca na Slovensku pritom predstavujú 1 500 eur mesačne, čo je v porovnaní s Rakúskom o polovicu menej.

Podľa vyhlásení vlády prijmeme okrem rakúskych utečencov len stovku migrantov z iných krajín únie. Náklady na týchto sto ľudí predstavujú ročne jeden milión osemstotisíc eur. Portál Konzervativnyvyber.sk pripomína, že príspevky na 500 utečencov z Rakúska pokryjú celé náklady na starostlivosť o stovku utečencov, ktorých prijmeme dobrovoľne, a vláda ešte zarobí vyše šesť miliónov päťstotisíc eur.

Celý článok si môžete prečítať TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…