V novom filmovom spracovaní Tróje hrá gréckeho hrdinu Achilla černoch z Ghany. Komentátor neverí vlastným očiam

4. 1. 2018 11:04

Komentátor a matematik Marian Kechlibar sa vo svojom článku pokúša vysvetliť, že politická korektnosť, ktorá ovláda verejný priestor, nie je len obyčajná slušnosť, ako sa niektorí ľudia snažia vnútiť svojim spoluobčanom. Ako dôkaz svojho tvrdenia použil nové filmové spracovanie o páde slávnej Tróje. Hlavnú úlohu Achilla má vraj hrať černoch z Ghany.

V novom filmovom spracovaní Tróje hrá gréckeho hrdinu Achilla černoch z Ghany. Komentátor neverí vlastným očiam
Foto: Netflix
Popis: Herec David Gyasi ako Achilles
reklama

„V novom filmovom spracovaní pádu Tróje je úloha gréckeho bojovníka Achilla obsadená hercom ghanského pôvodu,“ píše hneď na úvod Kechlibar. Ide o Davida Gyasiho. Pád Tróje pripravuje britská BBC v spolupráci s poskytovateľom filmov Netflix. Kechlibar uznáva, že starí Gréci poznali černochov, ale Achilles podľa Homérových bájí nebol černoch.

Nový počin BBC a Netflixu je problematický. Hlavne preto, že ide o manipuláciu s gréckym kultúrnym dedičstvom. BBC sa pravdepodobne vôbec nepýtala, či si to môže dovoliť. Mali by sme mať vraj na pamäti, že Achilles bol svetlý Európan. A bodka.

„Znásilniť najstaršiu písanú pamiatku antiky kvôli súčasným politickým predstavám považujem za obludné. Ľudia majú nejakú svoju identitu a to sa týka nielen bežných jedincov na ulici, ale aj polo- či úplne mýtických velikánov,“ vypálil matematik. Prepisovanie Homéra vraj považuje za „soft talibanizmus“.

Čo tým autor myslí? „Všeobecné pohŕdanie kultúrnym dedičstvom, ak nezodpovedá aktuálnym požiadavkám. Afganskí Talibanci svojho času rozstrieľali sochy Budhu v Bamijáne, pretože sa nechceli pozerať na pripomienku predislamskej minulosti, ktorá sa protivila ich náboženským a spoločenským ideálom. Kreatívec v londýnskom štúdiu by sa iste takého násilného činu štítil a odsúdil ho, ale poupraviť osoby v Iliade podľa súčasných pravidiel muštárne, to pokojne urobí, hoci myšlienkový základ celej veci je v podstate rovnaký: nepohodlná realita musí ustúpiť svojej idealizovanej verzii v mene nejakého vyššieho princípu,“ vysvetlil Kechlibar.

Snaží sa skrátka povedať, že prepisovanie dejín je zlé. Takéto prepisovanie rozhodne nemožno označiť za slušnosť.

Celý text si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nové opatrenia pre COVID-19 platné od pondelka 6. 4. Týkajú sa najmä ľudí prichádzajúcich zo zahraničia

17:20 Nové opatrenia pre COVID-19 platné od pondelka 6. 4. Týkajú sa najmä ľudí prichádzajúcich zo zahraničia

Od pondelkového (6. 4.) rána 7.00 h do platnosti vstúpia nové opatrenia, ktoré boli prijaté vládou S…