V budúcom roku by mohlo pribudnúť 100 miest pre justičných čakateľov, tvrdí minister Gál

8. 6. 2019 11:35

V budúcom roku by mohlo pribudnúť 100 nových miest pre justičných čakateľov. Uviedol to minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). O zabezpečení prostriedkov rokuje podľa vlastných slov s ministerstvom financií. Justiční čakatelia sa odborne pripravujú na výkon funkcie sudcu. Na ich nedostatok upozornilo nedávno Združenie sudcov Slovenska.

V budúcom roku by mohlo pribudnúť 100 miest pre justičných čakateľov, tvrdí minister Gál
Foto: TASR
Popis: Gábor Gál

"Plán je, že by sme cez rozpočet mohli zobrať 50 a 50 cez eurofondy," odpovedal minister na otázku, odkiaľ by rezort čerpal peniaze na zaplatenie justičných čakateľov. "Je to stále v štádiu, že sa pripravuje rozpočet na budúci rok," doplnil.

Ministerstvo chce úpravou legislatívy zabezpečiť vzdelávanie a transparentný výber justičných čakateľov. Zákon by mal byť podľa Gála účinný od 1. januára 2020. "Potom by sme vedeli nabrať justičných čakateľov po novom, transparentne, aby bol inštitút využitý a aby sme vedeli nabrať potrebný počet justičných čakateľov," dodal šéf rezortu. 

Novelou zákona o sudcoch a prísediacich a novelou zákona o štátnej službe sa má zvýšiť poplatok pre školiteľa justičných čakateľov, ako aj upraviť výberové konanie na funkciu justičného čakateľa. Ministerstvo chce tak zabezpečiť dostatočné množstvo vhodných adeptov adekvátne pripravených na odborné justičné skúšky a hromadné výberové konania. Tí môžu podľa rezortu nahradiť odchádzajúcich sudcov.

Gál rokuje s rezortom financií o balíku prostriedkov nielen na justičných čakateľov, ale aj na inštitút hosťujúceho sudcu či vyčistenie obchodného registra. O výške sumy sa ešte rokuje, minister zatiaľ hovoril o siedmich miliónoch eur.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

21:59 Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) od utorka (28. 1.) od 8.00 h začína organizovať protestné zhroma…