V blízkosti náleziska v Palmýre stavajú ruské jednotky novú základňu

17. 5. 2016 16:32

Americká organizácia, ktorá sa venuje ochrane kultúrneho dedičstva, tvrdí, že ruské jednotky stavajú v stredosýrskom meste Palmýra novú vojenskú základňu. Stavia sa pritom údajne v blízkosti archeologického náleziska zapísaného na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO).

V blízkosti náleziska v Palmýre stavajú ruské jednotky novú základňu
Foto: SITA
Popis: Sýrčania vyjadrujúci Rusku vďaku za nálety proti rebelom
reklama

Ako informovala agentúra AP, organizácia American School of Oriental Research's Cultural Heritage Initiative zverejnila na internete družicové snímky, ktoré zachytávajú výstavbu na severnom okraji antickej lokality, ktorá bola poškodená jednotkami Islamského štátu, kým mesto desať mesiacov ovládali.

Sýrskym vládnym jednotkám za podpory náletov ruských lietadiel sa mesto podarilo dobyť v marci, ale až do dnešného dňa sa v jeho okolí odohrávajú boje medzi vládnymi vojakmi a džihádistami.

Riaditeľ Hlavného úradu pre pamiatky a múzeá (DGAM) v Sýrii Maamún Abdulkarím pre AP uviedol, že Rusi stavajú malé baraky, v ktorých budú kancelárie i klinika. Dodal, že jeho organizáciu nikto o povolenie na stavbu nežiadal.

Koncom apríla UNESCO vyslala do Palmýry svoj tím. Skupina bola na mieste od 24. do 26. apríla a konštatovala významné poškodenie, Palmýra si však podľa UNESCO z veľkej časti zachovala celistvosť a pôvodnosť.

Extrémisti z IS, ktorí starovekú Palmýru ovládli ešte vlani v máji, zničili Baal-Šaminov chrám a tiež Víťazný oblúk. Rozbité a poškodené sú aj sochy a sarkofágy, ktoré boli príliš veľké na to, aby sa ich podarilo ukryť v bezpečí.

Napriek zničeniu viacerých ikonických stavieb si však archeologické nálezisko v Palmýre zachovalo veľkú časť zo svojej celistvosti a pôvodnosti“, napísala v správe UNESCO.

Na základe leteckých snímok sa predpokladalo, že extrémisti poškodili Baal-Šaminov chrám, ako aj Belov chrám a sedem pohrebných veží, z ktorých tri zničili úplne vrátane veží Elahbelovej a Iamlichovej. To však zatiaľ nie je isté.

Bélov chrám i viaceré ďalšie pamiatky totiž odborníci pre odmínovacie práce, ktoré v meste ešte stále prebiehajú, môžu sledovať len z diaľky. Podrobnú správu o rozsahu škôd v Palmýre zverejní UNESCO v júli.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zrejme musela prejaviť, odkiaľ politicky vychádza. Zhodnotil prejav prezidentky Čaputovej o stave republiky Ján Baránek

19:30 Zrejme musela prejaviť, odkiaľ politicky vychádza. Zhodnotil prejav prezidentky Čaputovej o stave republiky Ján Baránek

Viac-menej nebol zlý, no to, že pochádza z Progresívneho Slovenska, bolo cítiť. „Ona asi musí spomen…