V Sýrii je horúco: Prímerie neprímerie, v hlavnom meste sa bojuje

16.9.2016 15:30

Medzi sýrskymi vládnymi jednotkami a protivládnymi povstalcami vypukli dnes na východných predmestiach Damasku prudké boje. V Sýrii pritom od pondelka platí prímerie, ktoré má byť využité aj na prepravu humanitárnej pomoci pre civilistov v obliehaných mestách a dedinách.

V Sýrii je horúco: Prímerie neprímerie, v hlavnom meste sa bojuje
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia

Paľba východne do Damasku je najzávažnejším prípadom porušenia prímeria, ktoré platí na väčšine územia krajiny od pondelka večera. Boje sa odohrávajú na predmestí Džúbar, kde sa sýrska armáda snaží zastaviť útok ozbrojených skupín, ktoré sa takto pokúšajú o prienik do Damasku. Boje na predmestí sú intenzívne a došlo aj k raketovej paľbe. Dve z rakiet dopadli aj do damaského Starého mesta, ktoré ovládajú vládne jednotky. Podľa agentúry DPA o tom informovalo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

SOHR okrem toho s odvolaním sa na svoje zdroje informovalo, že zásah raketou dostal dnes tiež kostol v západnej časti Aleppa, ktorú majú pod kontrolou vládne jednotky. Sýrska štátna televízia dnes informovala, že vládnym jednotkám sa podarilo zastaviť postup protivládnych povstalcov na východe regiónu Ghúta.

Džúbar je súčasťou Ghúty, ktorej veľkú časť ovládajú povstalci, vrátane islamistických frakcií. Na ozbrojencov napojených na sieť al-Káida a pôsobiacich v oblasti Ghúty sa najnovšie prímerie nevzťahuje. Agentúra DPA dodala, že nákladné autá naložené humanitárnou pomocou pre civilistov v ťažko dostupných obkľúčených oblastiach naďalej čakajú na tureckej strane hranice so Sýriou na povolenie na vstup. Až doteraz sa prímerie, sprostredkované Spojenými štátmi a Ruskom, v Sýrii vo všeobecnosti dodržiavalo. Rusko z jeho porušovania obviňuje povstalcov, zatiaľ čo sýrska opozícia tvrdí, že dohodu o prímerí nerešpektujú ozbrojené sily verné prezidentovi Bašárovi Asadovi.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Padni, komu padni! Pellegrini k údajnej korupcii svojich ministrov a ku Glváčovi. Saková je zvedavá

18:23 Padni, komu padni! Pellegrini k údajnej korupcii svojich ministrov a ku Glváčovi. Saková je zvedavá

Nikto nebude nikoho kryť a ani žiadať políciu, aby veci zakryla či nekonala. Vyhlásil to premiér Pet…