V Smere to vrie. Pre prezidentské voľby vznikol v strane konflikt kvôli Lajčákovmu odmietaniu kandidatúry

6. 9. 2018 6:00

Predseda Smeru Robert Fico uviedol, že vzhľadom na blížiace sa prezidentské voľby je na neho vyvíjaný tlak. A to z dôvodu, aby čo najrýchlejšie predstavil kandidáta. Už niekoľko mesiacov sa vie, že meno zverejnia po septembrovom rokovaní predsedníctva strany, no najviac sa skloňuje súčasný šéf diplomacie. Marcové voľby mali spôsobiť ostrý spor vo Ficovej strane.

V Smere to vrie. Pre prezidentské voľby vznikol v strane konflikt kvôli Lajčákovmu odmietaniu kandidatúry
Foto: TASR
Popis: Robert Fico a Miroslav Lajčák
reklama

Podľa portálu topky.sk malo konflikt spôsobiť nevymenovanie štátneho tajomníka na ministerstve zahraničných vecí, ktorého navrhol Lajčák. Šéf diplomacie chcel dosadiť Františka Ružičku, o ktorom sme písali na našom portáli, namiesto odchádzajúceho Ivana Korčoka, ktorého mali vymenovať k 11. septembru. Vec mali riešiť na poslednom rokovaní vlády 22. augusta, materiál však odložili, pretože sa údajne nevedeli v strane dohodnúť.

„Túto nomináciu do rokovania vlády nestihla prerokovať strana Smer-SD v rámci svojich straníckych štruktúr. František Ružička je aj naďalej nominantom na post štátneho tajomníka MZVaEZ SR,“ uviedol hovorca rezortu Boris Gandel. Údajne na Lajčáka tlačia, aby sa stal prezidentským kandidátom a spravil tak protislužbu, ale šéf diplomacie túto možnosť odmieta.

Ako sa ďalej píše, okrem jednej kauzy týkajúcej sa predsedníctva Slovenska v Rade EÚ sa s jeho menom nespája žiadna ďalšia kauza. Aj preto by bol podľa politológa Radoslava Štefančíka vhodným reprezentantom Slovenskej republiky, okrem toho je všeobecne akceptovaný aj v diplomatickom prostredí. Chápe aj dôvod, prečo sa Lajčák bráni kandidatúre na prezidenta.

A teda, že po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Smer výrazne klesol, rovnako prehral aj v regionálnych voľbách. „Smer je prakticky za polčasom rozpadu. Lajčák nepotrebuje nasadnúť na potápajúci sa Titanic, ak dokáže dosiahnuť kariérne úspechy v medzinárodných organizáciách. Kandidát na prezidenta nominovaný Smerom je odsúdený na neúspech,“ vysvetlil Štefančík.

Kandidáti

Podľa politológa by sa v strane našlo viacero vhodných kandidátov. Napríklad Ján Kubiš, ktorý vyjadril záujem o kandidatúru na prezidenta, alebo eurokomisár Marián Šefčovič. Tí by podľa politológa neriešili ako hlavné témy migrantov, ktorých momentálne rieši každý vo svojej kandidatúre, lebo sú previazaní s európskom politikou. Údajne existuje aj možnosť, že sa predseda Smeru bude kandidatúrou chcieť zbaviť súčasného premiéra Petra Pellegriniho.

„Nemožno však vylúčiť ani alternatívu, že Robert Fico s jeho ´najlepším ministrom vnútra v histórii Slovenska´ Robertom Kaliňákom prejaví záujem viesť novú vládu, a preto urobí všetko preto, aby ako kandidáta na prezidenta nominoval práve úradujúceho premiéra,“ uviedol Štefančík s tým, že najjednoduchším spôsobom by bolo, ak by z neho spravili porazeného v marcových voľbách. Ten však svoju kandidatúru vylúčil.

Politológ rovnako vyjadril myšlienku, že v strane nie je všetko také harmonické, ako sa na prvý pohľad zdá. Naposledy totiž Lajčák nepodržal Roberta Kaliňáka v kauze únosu vietnamského podnikateľa. Zverejnili totiž odpoveď na požiadavky zahraničného výboru, v ktorej uviedli, že rezort vnútra v deň preletu nad Poľskom zmenil trasu. Pôvodne mal vládny špeciál prepraviť vtedajšieho ministra vnútra na pracovnú cestu do Ruska. A to malo podľa portálu vrhnúť na Roberta Kaliňáka tieň pochybností.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič:  Štátna karanténa pre ľudí zo zahraničia mala byť skôr! Pellegrini: Tak prečo si ju skôr nezaviedol?

19:00 Matovič: Štátna karanténa pre ľudí zo zahraničia mala byť skôr! Pellegrini: Tak prečo si ju skôr nezaviedol?

Povinnú štátnu karanténu pre všetkých ľudí prichádzajúcich zo zahraničia mohla súčasná vláda zaviesť…