V Smere sa žiadna vzbura nedeje, zhodli sa krajskí šéfovia strany

29. 5. 2019 13:50

Strana je jednotná, určite budeme o jej budúcnosti rozhodovať na riadnom sneme. Vyhlásilo to v stredu sedem krajských predsedov koaličnej strany Smer-SD, ktorí prijali stanovisko k vnútrostraníckej situácii. Ôsmy krajský predseda strany bol v tom čase na zasadnutí vlády, a preto sa nemohol k stanovisku vyjadriť. TASR o tom informoval hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

V Smere sa žiadna vzbura nedeje, zhodli sa krajskí šéfovia strany
Foto: TASR
Popis: Na archívnej snímke z decembra 2017 zľava podpredseda strany SMER-SD Richard Raši, predseda strany Robert Fico a podpredseda Juraj Blanár.

Strana deklaruje, že nikdy nebránila svojim členom vyjadrovať sa k aktuálnej politickej situácii na Slovensku alebo vo vnútri strany.

"Ako predsedovia krajských organizácií sme vždy presadzovali otvorenú diskusiu vo vnútri strany a nie posielanie si odkazov cez médiá. Predovšetkým si myslíme, že akékoľvek politické vyjadrenia by nikdy nemali byť motivované vlastnými nenaplnenými ambíciami niektorých členov strany," uviedli krajskí predsedovia vo svojom stanovisku.

Tí popierajú dezinterpretáciu niektorých médií, že v Smere-SD sa deje vzbura. V strane chcú diskutovať aj o výsledku v eurovoľbách a každý člen podľa krajských predsedov môže vyjadriť demokraticky svoj názor.

"Veríme, že sa na sneme bude riešiť okrem personálnych otázok hlavne program. Za 20 rokov sme ukázali, že máme výsledky, vďaka ktorým sme trikrát zostavili vládu," skonštatovali.

Ôsmy krajský predseda strany bude mať, podľa jeho straníckych kolegov, možnosť vyjadriť svoj postoj k vzniknutej situácii po zasadnutí vlády.

Niektorí okresní funkcionári Smeru-SD z Košického kraja žiadajú, aby sa Robert Fico a Robert Kaliňák vzdali funkcií a vyzývajú Petra Pellegriniho na kandidatúru za predsedu strany.

Výzvu nespokojní členovia Smeru-SD zaslali predsedníctvu listom. Pellegrini v reakcii uviedol, že víta výzvu na diskusiu o budúcnosti strany, no privítal by, ak by sa realizovala v jej vnútri.

O personálnych otázkach je podľa neho predčasné hovoriť, je však dôležité rozhodnúť o obsahu politiky Smeru-SD.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) víta výzvu na diskusiu o budúcnosti strany, ktorú iniciovali členovia strany z Košického kraja. Povedal to v stredu pred rokovaním vlády. Privítal by, ak by sa diskutovalo vo vnútri strany, iniciatívu však chápe.

O personálnych otázkach je podľa neho ešte predčasné hovoriť. Situácia v Smere-SD je podľa jeho podpredsedu Petra Žigu neobvyklá, nemala by sa však riešiť v médiách a na verejnosti.

Potvrdil tiež slová premiéra, že si strana musí ujasniť svoje hodnoty.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

O väzbe pre Daňa a Vaského bude rozhodovať sudca v najbližších hodinách

17:44 O väzbe pre Daňa a Vaského bude rozhodovať sudca v najbližších hodinách

O prípadnom väzobnom stíhaní neúspešného prezidentského kandidáta Martina Daňa a aktivistu Rudolfa V…