V Smere sa schyľuje k mocenskému boju, varuje Baránek

19.4.2018 9:24

V Smere sa schyľuje k mocenskému boju. Otázka je, kto vyhrá. Myslí si to v súvislosti s novým ministrom (ministerkou) vnútra politický analytik Ján Baránek. Zároveň vtipne prirovnal policajného prezidenta Tibora Gašpara k významnému aténskemu politikovi Démosthenésovi.

V Smere sa schyľuje k mocenskému boju, varuje Baránek
Foto: TASR
Popis: Robert Fico (vľavo), predseda vlády SR Peter Pelegrini (druhý zľava) a štátna tajomníčka Ministerstva vnútra SR Denisa Saková

Politický analytik Ján Baránek zhodnotil posledný vývoj na Slovensku prostredníctvom svojho statusu na sociálnej sieti Facebook. Odchádzajúceho policajného prezidenta Tibora Gašpara prirovnal k významnému aténskemu politikovi a rečníkovi Démosthenésovi (384 – 322 pred Kr.).

„Napriek nesporným životným úspechom mal Démosthenés jeden hendikep, s ktorým bojoval celý život. Šušľal a ráčkoval. Pritom jeho ambíciou bolo byť aj dobrým rečníkom. Čo bolo v antike veľmi, veľmi dôležité. Démosthenés sa teda rozhodol trénovať. Začal trénovať rétoriku – sám pre seba tak, že si dával do úst kamienky a snažil sa, aby jeho prejav napriek tomu bol jasný a zrozumiteľný,“ priblížil významného rétora Baránek, pričom pripomenul jeho výrok „ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku“.

Kamienky

Porovnanie s policajným prezidentom našiel Baránek v spôsobe prejavu. „Vtip je v tom, že pri tréningu bolo Démosthenésovi úplne jedno, čo hovoril, ale podstatné bolo, aby slová, vychádzajúce z jeho úst boli artikulačne jasné. A to je, milí priatelia, aj prípad nášho milého policajného prezidenta. Je úplne jedno, čo hovorí, lebo ráno povie niečo, čo večer neplatí. Inak povedané – z úst mu vychádza bezobsažný prúd viet, ale artikulačne sú jednotlivé slová jasné. Napríklad: generál, neodstúpim, onomatopoje, drevoobrábajúci a podobné iné slová... Nie, nie, netvrdím, že je generátor náhodných slov. To nebol ani Démosthenés. Ale – keby si pán Gašpar dal do úst kamienky, rozumel by som, prečo sa deje to, čo sa deje,“ pokračuje analytik.

S nadsádzkou Baránek dodáva, že aj v parlamente by mohli byť misky s kamienkami, ktoré by sa dali do úst politika, keby sa dopredu vedelo, že ide rozprávať nezmysly.

Baránek: V Smere sa schyľuje k mocenskému boju

„Čo sa vlastne v Smere deje? Zosumarizujme. Drucker odstúpil, lebo nevedel, čo s policajným prezidentom. Ten potom povie, že neodstúpi. A pár hodín na to Pellegrini povie, že predsa len odstúpi. A do toho všetkého príde informácia, že novou ministerkou vnútra by mohla byť Denisa Saková, vcelku pohľadná štátna tajomníčka MV,“ dodáva Baránek.

Podľa politického analytika sa v Smere schyľuje k mocenskému boju. Musia však byť splnené tri predpoklady. „1. Pellegrini si postavil hlavu a napriek názoru starej gardy, rozhodol o odchode Gašpara. To, že to nie je v jeho kompetencii, je na Slovensku úplne jedno. 2. Pellegrini nie je v tom sám. Čo by bolo tiež v poriadku. Lebo keď bola v tom moja žena, stál som tiež pri nej. Neochvejne. Na rozdiel od mojej ženy, Pellegrini potrebuje viac ako jednu osobu. Skupinu. (Nie skupinku, tá zlomila väzy vtedy kdekomu. Teda myslím Ivana Šimka.) No, podľa istých informácií (to sú tie isté zlé jazyky), takáto skupina vraj existuje. Čo by znamenalo – spor,“ myslí si analytik.

Tretí predpoklad je podľa Baránka otázka, kto v Smere vyhrá. „Z tohto celého by vyplývalo, že Smer dnes bojuje sám so sebou. Vás ale určite zaujíma výsledok. Ten, samozrejme, neviem. Ale viem iné. Ako zistíte, kto dočasne vyhráva – ak to bude pani Saková, vyhráva stará garda. Ak to bude Pellegriniho človek, vyhráva nová garda. S tým, že kto je zlý a dobrý, je naozaj stále zahmlené. Navyše, už sme tu mali premiéra (premiérku), ktorá nebola zároveň aj predsedníčkou strany, ktorá ju nominovala. Dopadlo to zle. Uvidíme, či vytvoríme tradíciu. A toto všetko sa môže ešte náramne skomplikovať. Ak sa Denisa Saková prefarbí na brunetu. Potom som aj ja v koncoch…,“ uzavrel vtipne Ján Baránek.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bude sa protestovať? Matovič dal takéto ultimátum Gálovi aj Pellegrinimu

12:47 Bude sa protestovať? Matovič dal takéto ultimátum Gálovi aj Pellegrinimu

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič vyzval ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) a premiéra Pet…