V Ruskovej „vražednej“ kauze prituhuje! Vyšetrovateľ Gorily predložil návrh na vzatie do väzby. Čo prezradili jeho exmanželka, Kováčik, Volzová či Mikloš?

25. 10. 2017 10:00

Môže z toho byť jeden z najväčších domácich škandálov poslednej dekády! Začiatok týždňa priniesol šokujúcu informáciu, že niekdajší šéf súkromnej televízie Markíza a neskorší minister Pavol Rusko si mal objednávať fyzickú likvidáciu svojej podnikateľskej spoločníčky Sylvie Volzovej priamo u bossa slovenského podsvetia – Mikuláša Černáka. Ani nie 48 hodín po prvých medializovaných informáciách poskytli rozhovory takmer všetci zainteresovaní a prípad sa začína podľa očakávania zamotávať.

V Ruskovej „vražednej“ kauze prituhuje! Vyšetrovateľ Gorily predložil návrh na vzatie do väzby. Čo prezradili jeho exmanželka, Kováčik, Volzová či Mikloš?
Foto: TASR
Popis: Pavol Rusko
reklama

Ešte bude veru poriadne horúco! „Zamiesené“ je totiž už teraz na riadne zložitý prípad, keď stojí tvrdenie proti tvrdeniu. 

Podľa posledných informácií Denníka N predložil vyšetrovateľ tímu Gorila prokurátorovi návrh na vzatie Pavla Ruska do väzby.

„V predmetnej trestnej veci dnešného dňa (25. 10. 2017) predložil vyšetrovateľ na Krajskú prokuratúru Bratislava vyšetrovací spis spolu s podnetom na podanie návrhu na vzatie obvineného PhDr. Pavla R. do väzby,“ cituje stanovisko prokuratúry predmetný článok.

Zrekapitulujme si však hektické udalosti posledných dní. 

Údajný objednávateľ vraždy Pavol Rusko v pondelok popoludní dlho vypovedal na polícii, pričom jeho verzia je úplne odlišná od tej Černákovej, ktorú priniesli médiá.

Banskobystrický mafiánsky boss si stojí za tým, že Rusko si uňho pred 20 rokmi objednal fyzické zlikvidovanie Volzovej, pričom dôraz mal byť údajne kladený aj na to, aby celá akcia  prebehla „rýchlo a čisto“.

Obeťou som mal byť ja

Dramaticky odlišnú verziu však policajným vyšetrovateľom poskytol dnes 54-ročný Rusko, ktorý naopak tvrdí, že fyzickú likvidáciu pripravovala naňho Volzová.

„Jeden čas mi volala pani Nagyová – šéfka sekretariátu predsedu vlády. Chcela, aby som poslal šéfa svojej ochranky. Povedali mi, že zachytili objednávku Volzovej na mňa. A aby som sa vypratal z mesta, kým nebude pokoj,“ tvrdil pred vyše pol rokom v rozhovore pre denník SME Rusko, pričom rovnakú verziu si mala vypočuť v pondelok večer aj polícia.

Rusko navyše vypovedal, že černákovcov kontaktoval len preto, aby si u nich overil, či je to pravda (plánovanie jeho vraždy pod taktovkou Volzovej).

„Môj klient sa cíti nevinný,“ reagoval pre denník Plus JEDEN DEŇ Ruskov právny zástupca Marek Para.

Rusko v časoch politickej kariéry Zdroj: TASR

Kontakt na linke medzi Ruskom a černákovcami mal sprostredkovať banskobystrický veľkopodnikateľ – zakladateľ produkčného domu Forza či bývalý majiteľ tamojšieho futbalového klubu Dukla Ján Kováčik.

Mimochodom, práve Kováčik, ktorý aktuálne šéfuje Slovenskému futbalovému zväzu (SFZ), kúpil od roku 2001 podiel v Markíze od spomínanej Volzovej.

Sprostredkovanie kontaktu s obávanou mafiánskou skupinou Kováčikom niekdajší minister hospodárstva Rusko nepoprel.

„Oni sa poznali (Kováčik a černákovci). Len sa zisťovalo, čo o tom vedia. V Banskej Bystrici bolo centrum všetkého. Odkaz bol, že zistia, preveria. Potom to utíchlo. To je pravda,“ vrátil sa do minulosti Rusko. 

Uvedený Kováčik vybavil pre Ruska stretnutie cez Černákovho spolupracovníka Miloša Kaštana, na samotného „Mikiho“ vraj kontakt nemal. Po dôvode, prečo sa chcel Rusko s gangstrami stretnúť, Kováčik nepátral.

„Nemal som s ním (s Ruskom) taký dôverný vzťah, žeby som mal pocit, že sa ho môžem vypytovať na detaily. On mi povedal, že si potrebuje niečo overiť a to bolo pre mňa v tej chvíli dostačujúce. Nikdy sme sa k tomu nevrátili,“ odpovedal na otázky denníka Plus JEDEN DEŇ prvý muž slovenského futbalu.

Ten tiež spochybnil medializované informácie, že Rusko sa stretol aj s iným neľútostným mafiánom Róbertom Lališom, prezývaným Kýbel.

Do akej miery môže mať Kováčikovo prepojenie v celej kauze vplyv aj na jeho budúcu funkcionársku kariéru, zatiaľ nevedno. V každom prípade, takýto imidž jemu ani celému futbalovému zväzu rozhodne na popularite nepridá.

Kováčik potvrdil, že na polícii vypovedal v pondelok 9. októbra. 

V celom prípade je „namočený“ aj Ján Kováčik. Zdroj: TASR

Po Kováčikovi vypovedala v dňoch 10. a 11. októbra pred vyšetrovateľmi aj Sylvia Volzová, ktorá dlhodobo žije v zahraničí. O tom, že má ísť vypovedať, sa dozvedela od vyšetrovateľa, ktorý jej aj ukázal uznesenie o začatí trestného stíhania.

Volzová sa tak dovtípila, o čo v celom prípade pôjde.

„Bola som zhrozená. Keď som si prečítala, že bol za mňa niekto ochotný zaplatiť 20 miliónov korún, aj som sa trochu cynicky zasmiala, že ma tak vysoko ohodnotili. Ale nebolo mi všetko jedno,“ priznala v rozhovore pre denník SME.

Nič príjemné

Volzová tiež potvrdila, že úplne bez obáv nežije ani momentálne. Rovnako potvrdila, že pred dvadsiatimi rokmi registrovala signály zo strany Pavla Ruska, aby Markízu opustila a pociťovala tlaky na svoju osobu.

„Necítila som sa bezpečne. Mala som konkrétne skúsenosti so sledovaním. V mieste môjho bydliska sa zdržiavali mne neznámi ľudia. Postávali pod mojimi oknami, sledovali, čo robím, kde sa pohybujem. Dala som si na vchodové dvere mreže. Prerušila som kontakt s mnohými priateľmi, aby som ich neohrozovala,“ povedala Volzová, ktorá však uviedla, že napriek tomu sa snažila žiť a fungovať normálne. 

Na záver rozhovoru Volzová pridala ešte jeden zaujímavý postreh.

„Rusko sa mi raz vyhrážal, že aké je jednoduché dať niekoho zabiť za dvetisíc mariek a nikdy vás nenájdu. Myslela som si, že sa len vystatuje.“

Sylvia Volzová na archívnej snímke z roku 2001 Zdroj: TASR

Za svojho exmanžela sa však postavila Viera Rusková, ktorá v minulosti tiež pracovala v TV Markíza ako vedúca vydania Televíznych novín. Z celého prípadu je šokovaná, no verí, že celá záležitosť sa vysvetlí v prospech niekdajšieho šéfa komerčnej televízie.

O nedobrom vzájomnom vzťahu medzi jej bývalým manželom a Sylviou Volzovou vedela, pričom práve ženskú ´ješitnosť´ Ruskovej obchodnej spoločníčky považuje za jablko sváru dlhoročných sporov a treníc.

„Ona sa nevyznala v televízii. To sa, samozrejme, ťažko priznáva. Bola nahnevaná, že sa jej názory neberú vážne. Sylvii najviac záležalo iba na tom, keď sa stavala Markíza, aby mala kanceláriu s výhľadom na hrad,“ skritizovala Rusková v rozhovore pre denník Nový Čas spomenutú Volzovú.

Čo sa týka vzájomnej komunikácie medzi ňou a exmanželom, s Ruskom je v pravidelnom kontakte.

„Ale my riešime len veci týkajúce sa detí,“ uviedla veci na pravú mieru Rusková, ktorá sa v minulosti takisto ocitla na kandidátke strany Aliancia nového občana (ANO).

Na otázku, aký mala vzťah s Jánom Kováčikom, odpovedala stručne, no jednoznačne: „Veľmi dobrý, však Janko bol aj súčasťou Markízy.“ 

Viera Rusková  Zdroj: Facebook / O médiách

O reakciu na škandál okolo osoby Pavla Ruska požiadal portál Topky aj politikov, ktorí v minulosti prišli s Ruskom do kontaktu, pričom prevladajú skôr negatívne odpovede.

„Bol to hajzel. Aj vďaka nemu sa tu po Bratislave roky potulovali po rusky hovoriaci vagabundi bez dokladov a so samopalmi,“ vytiahol vážne obvinenie jeden z Ruskových najbližších spolupracovníkov, ktorý si želal ostať v anonymite.

„Paľo Rusko sa pohyboval jednak v biznise, potom podľa mňa nešťastne zabrúsil do politiky. To sa mu stalo osudným. Svoje impérium vybudoval v časoch, ktoré boli divoké, keď si organizovaný zločin dovoľoval veľa,“ povedal na margo markízackého exšéfa Ľudovít Kaník.

Dobré skúsenosti s Ruskom nemal ani niekdajší minister školstva a člen KDH Martin Fronc.

„On bol v parlamente a potom vo vláde. Tam prichádzal s takými nápadmi... Ak sa to dokáže a bude to pravda, pokladám to veľmi zlé pre obraz Slovenska vo svete,“ vyslovil obavy Fronc.

Nedodržiaval dohody

Ruskovu nevypočítateľnosť pri dohodách skritizoval aj bývalý minister financií Ivan Mikloš.

Už v minulosti som sa vyjadril v tom zmysle, že naše vzťahy neboli najlepšie a to najmä preto, že Pavol Rusko nie vždy dodržiaval svoje slovo a uzavreté dohody,“ zakončil anketu na tému ´váš vzťah s Pavlom Ruskom´ skúsený Mikloš.

Príliš mu to nesedí

Naopak, bývalý redaktor Markízy Dušan Valko v exkluzívnom rozhovore pre Parlamentné listy spochybnil možné objednanie vraždy.

„Prečo by Rusko riešil nejaké objednávanie vraždy, keď prišlo k urovnaniu sporu? Logiku to podľa mňa nemá. Ich obchodný spor sa v konečnom dôsledku skončil dobre. Pani Volzová dostala peniaze a pán Rusko pokračoval ďalej v Markíze. Podľa mňa je to irelevantné, pretože to by nemalo efekt a všetko by to padlo na Ruska. Skôr si myslím, že tu teraz ide o niečo iné, ale to je záležitosť pre vyšetrovateľov,“ uviedol v pondelok podvečer pre PL Valko. 

Celý článok TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vláda zakladá fond vzájomnej pomoci. Prispievať budú koaliční politici aj podnikatelia

12:28 Vláda zakladá fond vzájomnej pomoci. Prispievať budú koaliční politici aj podnikatelia

Vláda zakladá na Úrade vlády SR fond vzájomnej pomoci, ktorým sa bude snažiť riešiť individuálne pro…