V Rakúsku začne od 1. novembra platiť zákaz fajčenia v gastronomických prevádzkach

2. 7. 2019 19:30

V Rakúsku začne od 1. novembra platiť zákaz fajčenia v gastronomických prevádzkach, ktorý sa týka aj elektronických cigariet a vodných fajok. Výnimku budú tvoriť len terasy pivární, takzvané Biergarten. Rozhodli o tom v utorok popoludní poslanci parlamentu; proti bola len Slobodná strana Rakúska (FPÖ), informovali agentúry APA a DPA.

V Rakúsku začne od 1. novembra platiť zákaz fajčenia v gastronomických prevádzkach
Foto: Free pics
Popis: Ilustračná snímka.
reklama

Rozhodnutie o zákaze fajčenia prijali už v roku 2015 poslanci vtedajšej koalície Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) a Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). Ten mal pôvodne začať platiť od 1. mája 2018. 

Po zmene vlády koncom roku 2017 však ÖVP na nátlak FPÖ túto časť zákona zrušila. Po rozpade koalície ÖVP a FPÖ v máji, ktorý nasledoval po škandále okolo korupčného videa z Ibizy, sa ale ÖVP rozhodla zákaz predsa len presadiť.

Ako píše DPA, v porovnaní s celoeurópskym priemerom fajčí v Rakúsku vyšší počet žien aj mladistvých. Lekárske komory a organizácie na pomoc ľuďom s rakovinou vyzbierali na podporu zákazu fajčenia viac než 880.000 podpisov. Doposiaľ platilo nariadenie, ktoré fajčiarom dovoľovalo zapáliť si cigaretu v gastronomickom zariadení len v oddelenom priestore.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…