V Poľsku zvolili domáceho aj zahraničného politika roka. Brusel opäť zaplače

3. 1. 2018 19:30

Prelom roka predstavuje ideálny čas na bilancovanie a ankety či prieskumy, v rámci ktorých sú vyhlasovaní najobľúbenejší speváci alebo športovci. V Poľsku boli v utorok zverejnené výsledky prieskumu, z ktorého vzišiel „politik roka“.

V Poľsku zvolili domáceho aj zahraničného politika roka. Brusel opäť zaplače
Foto: APL
Popis: Zástava Poľska

Z Poľska prichádzajú v ostatných týždňoch výsledky prieskumov, ktoré môžu len zriedka potešiť predstaviteľov Európskej únie. Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ministerka zahraničia EÚ Federica Mogheriniová, európsky komisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos a spol. vytrvalo kritizujú Poľsko za jeho nechuť plniť utečenecké kvóty, súdne reformy aj postoj k potratom. Konzervatívna poľská vláda je však terčom kritiky aj za mnoho iných „priestupkov“.

Ako však ukazujú prieskumy verejnej mienky, poľskí voliči za svojou vládou jednoznačne stoja. Vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) sa teší podpore okolo 50 %, čím sa žiadna súčasná európska vláda rozhodne chváliť nemôže. Hoci sa budúce parlamentné voľby v krajine budú konať až na budúci rok, je takmer isté, že si súčasná vláda získa dôveru u voličov aj na ďalšie štyri roky. Opozičnú Občiansku platformu by oproti tomu volilo len asi 17 % voličov.

Zatiaľ čo podpora vlády stále silnie, Európska únia u kedysi veľmi „proeurópskych“ Poliakov v ostatných mesiacoch z pochopiteľných dôvodov neboduje. A ako ukazuje prieskum spoločnosti CBOS, rovnaká situácia panuje aj v prípade politikov, ktorí sú s Európskou úniou nejakým spôsobom spätí. Až na piatom mieste sa umiestnil niekdajší premiér a vodca Občianskej platformy a súčasný prezident Európskej rady Donald Tusk, ktorý získal len tri percentá.

Donald Tusk

Donald Tusk. Zdroj: TASR

Horkou pilulkou môže byť pre liberála Tuska aj fakt, že ho preskočil Jaroslaw Kaczyński (5 %), s ktorým sa nezhodne prakticky na žiadnej téme a v časoch svojho pôsobenia v domácej politike bol jeho najurputnejším protivníkom. Za tretieho najúspešnejšieho politika považujú Poliaci bývalého ministra zahraničia Mateusza Morawieckého (8 %), ktorý pred niekoľkými týždňami nahradil na čele vlády Beatu Szydlovú. Práve tá sa s jedenástimi percentami umiestnila tesne pred ním.

Za poľského politika roka označili respondenti prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý získal 13 %. Dudu síce na post nominovala strana Právo a spravodlivosť, ale minimálne pri schvaľovacom procese reforiem súdnictva ukázal, že chce zachovať nezávislosť prezidentského úradu. Reformný zákon najprv nepodpísal a urobil to až po tom, ako boli vyslyšané jeho požiadavky na zmeny.

Andrzej Duda

Andrzej Duda. Zdroj: TASR/AP Photo/Alik Keplicz

Poľská opozícia sa naopak nemá čím chváliť. Žiadny z jej predstaviteľov, ktorí v drvivej väčšine horlia za Európsku úniu, sa nedostal nad 1 %. Za zahraničného politika roka potom Poliaci „prekvapivo“ nezvolili Emmanuela Macrona, Angelu Merkelovú či niektorú z bruselských špičiek, ale amerického prezidenta Donalda Trumpa.

autor: Josef Provazník

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

20:31 Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

Hasiči v sobotu večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piat…