V Nemecku sa uskutočnil prieskum. Odporcov „populistov“ veľmi nepoteší

18. 8. 2018 7:45

V Nemecku sa blížia voľby v spolkových krajinách Bavorsko a Hesensko. Rovnako ako v prípade minuloročných parlamentných volieb ani tentoraz nemôžu čakať SPD a CSU žiadny skvelý výsledok.

V Nemecku sa uskutočnil prieskum. Odporcov „populistov“ veľmi nepoteší
Foto: Hans Štembera
Popis: Nemecká vlajka
reklama

Voľby v Bavorsku sa budú konať v polovici októbra a CSU, tradične úspešná strana v tejto spolkovej krajine, tentoraz nemá veľmi sľubné vyhliadky. Podľa aktuálneho predvolebného prieskumu spoločnosti Forsa konzervatívci strácajú v porovnaní s voľbami v roku 2013 celých desať percent. Ak by sa výsledok prieskumu potvrdil, prišla by CSU o väčšinu. Tretina respondentov z radov voličov CSU pripúšťa, že má problém so šéfom strany Markusom Söderom.

Söder vlani na jeseň vystriedal na čele strany dlhoročného predsedu Horsta Seehofera, ale zatiaľ ho v očiach voličov nedokázal nahradiť. Ako poznamenáva denník Die Welt, zo straty CSU však nemôže veľmi ťažiť ani jej konkurent SPD. „Aj socialisti majú problémy a v porovnaní s minulými voľbami strácajú takmer deväť percent. Konkrétne v Bavorsku by obsadili socialisti až štvrté miesto,“ konštatuje vplyvný nemecký denník.

Markus Söder

Markus Söder  Zdroj: TASR

Naopak v Bavorsku, Hesensku aj ďalších spolkových krajinách rastú preferencie Zelených a Alternatívy pre Nemecko (AfD). „Zatiaľ čo Zelení majú potenciál rásť po celej krajine, AfD môže pomýšľať na úspech predovšetkým vo východnej časti spolkovej republiky, kde sa pohybuje okolo 20 percent. Ale aj v Bavorsku čakajú AfD solídne zisky a podľa aktuálneho prieskumu je v tejto spolkovej krajine, kde sa zúčastňuje volieb historicky prvýkrát, na 13 percentách.“

Kým AfD by uspela len vo východnej časti krajiny, okrem Zelených rastú preferencie po celom Nemecku aj strane Die Linke. Ale zároveň tieto dve ľavicové strany získajú viac percent skôr v západnej časti. Naopak SPD potvrdzuje, že nie je v posledných mesiacoch v príliš dobrej kondícii, a stráca v priemere vyše šesť percent takmer v každej spolkovej krajine. Nezáleží na tom, či ide o spolkovú krajinu vo východnej, alebo západnej časti Nemecka.

V prieskume, ktorého sa zúčastnilo 8 650 respondentov, zazneli aj témy, ktoré sú pre voličov najdôležitejšie. Prekvapivo nie je pre voličov rozhodujúca migračná politika. Len asi desať percent na východe a osem percent na západe tvrdí opak. Za závažnejšie témy považujú voliči otázku vzdelania, bývania a infraštruktúry.

Celý text si môžete v nemčine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

FOTOGALÉRIA Sudcovia z akcie Búrka neuspeli na Generálnej prokuratúre

9:15 FOTOGALÉRIA Sudcovia z akcie Búrka neuspeli na Generálnej prokuratúre

Prvá námestníčka generálneho prokurátora SR Viera Kováčiková zamietla sťažnosti sudcov voči uzneseni…