V Nemecku pribúdajú útoky proti utečencom. Motívom je zväčša xenofóbia

17. 8. 2015 22:00

Nemecko na znak dobrej vôle prijíma toľko migrantov, koľko dokáže zvládnuť, ale to sa prestáva páčiť obyčajným Nemcom. V spoločnosti rastie s pribúdajúcim počtom utečencov aj napätie. Vláda totiž poskytuje utečencom ubytovanie, stravu aj vreckové, aby prežili a práve to ľudí hnevá najviac.

V Nemecku pribúdajú útoky proti utečencom. Motívom je zväčša xenofóbia
Foto: SITA
Popis: Utečenci na hraniciach medzi Macedónskom a Gréckom
reklama

Odpor Nemcov v starobylom meste Meissen vyvolal krok miestnej radnice, ktorá sa rozhodla, že miestnu novozrekonštruovanú bytovku poskytne desiatkam žiadateľov o azyl. Väčšinou ide o ľudí z vojnou zmietanej Sýrie či ďalších krajín, ktoré sužuje ozbrojený konflikt. Utečenci z cudziny sa tak dostanú k bytom, ktoré si bez horibilnej pôžičky často nemôžu dovoliť ani dobre zarábajúci Nemci.

V meste Meissen sa proti plánom vlády zdvihla vlna odporu a začiatkom júla podozriví krajne pravicoví aktivisti vypálili interiér budovy skôr ako sa do nej utečenci nasťahovali. Budova bola dočasne neobývateľná a nikomu sa nič nestalo, ale útok na bytovku zaradil Meissen na zoznam nemeckých miest, v ktorých sa rozhorela vlna násilia zameraného proti utečencom.

Navyše sa v Nemecku stále častejšie objavujú útoky aj na utečenecké centrá, v ktorých azylanti hľadajú pomoc. Tieto udalosti vrhajú zlé svetlo na Nemcov, ktorí podľa denníka Washington Post  takýmto spôsobom dokazujú, že sa do ich krajiny vracia xenofóbia. To všetko sa podľa amerického denníka deje preto, že sa Nemecko stalo krajinou, ktorá prijíma udelí azyl viacerým utečencom, ako ktorákoľvek krajina v Európskej únii.

Celý článok si môžete v angličtine prečítať TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…