V Nemecku chce natrvalo zostať len osem percent sýrskych utečencov. Vrátia sa domov, keď skončí vojna a odíde Asad

9. 10. 2015 6:00

Len osem percent sýrskych utečencov, ktorí do Nemecka prichádzajú, chce v krajine zostať nastálo. Ostatní si želajú vrátiť sa do rodnej zeme, ale až v momente, keď tam skončí vojna. Veľká časť z nich uviedla ako ďalšiu podmienku svojho návratu odchod prezidenta Bašára Asada. Potvrdil to prieskum uskutočnený sýrsko-nemeckou organizáciou Adopt a Revolution a Berlínskym centrom pre výskum spoločnosti (WZB), v ktorom tentokrát odpovedali na otázky utečenci.

V Nemecku chce natrvalo zostať len osem percent sýrskych utečencov. Vrátia sa domov, keď skončí vojna a odíde Asad
Foto: SITA
Popis: Utečenci po príchode do Nemecka
reklama

Sýrčania zároveň uviedli dve hlavné príčiny ich úteku z vlasti: strach z Asadovho režimu alebo radikálneho hnutia Islamský štát (IS). Tri pätiny utečencov, ktorí prišli do Nemecka, sa vo svojej vlasti obávali toho, že ich zatknú jednotky verné prezidentovi. Dve pätiny zase označili za hlavný dôvod odchodu strach z únosu ozbrojencami IS.

Prevažná väčšina utečencov sa však chce do Sýrie vrátiť, keď vojna skončí. Polovica z nich uviedla ako podmienku svojho návratu aj koniec Asadovej vlády. Tri pätiny utečencov potom podporili vytvorenie bezletovej zóny nad severnou Sýriou, ktoré požaduje Turecko. Podľa nich by vznik bezpečnej oblasti viedol k tomu, že zo Sýrie bude utekať menej ľudí.

Sýrčania tvoria zhruba tretinu z 577 000 utečencov, ktorí sa v Nemecku od začiatku tohto roka zaregistrovali, a sú súčasne najpočetnejšou skupinou medzi utečencami v krajine. Zverejnenie internej smernice Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF), ktorá umožnila, aby nemecké úrady rozhodovali o udelení azylu Sýrčanom priamo, aj keď títo ľudia nevstúpili na územie Európskej únie v Nemecku, k ich príchodu v posledných týždňoch rozhodne prispelo. Podľa štatistík ministerstva vnútra pritom väčšina Sýrčanov azyl v spolkovej republike skutočne získa.

autor: vam, čtk

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…