V Maďarsku je pred voľbami živo. Búria sa neziskovky a existuje vraj tajná nahrávka o Sorosovi

25. 3. 2018 7:00

V Maďarsku to necelé tri týždne pred voľbami skutočne iskrí. Bruselský server Politico prináša informácie o kauze mimovládnej neziskovej agentúry Migration Aid, ktorá sa vraj stala terčom provokácie „zahraničných agentov“.

V Maďarsku je pred voľbami živo. Búria sa neziskovky a existuje vraj tajná nahrávka o Sorosovi
Foto: TASR
Popis: Protivládna demonštrácia v Budapešti.
reklama

Vzťahy medzi maďarskou vládou a mimovládnymi neziskovými organizáciami (NGO) sú dlhodobo na bode mrazu. Premiér Viktor Orbán obviňuje NGO, že sú financované záujmovými skupinami zo zahraničia, ktoré sa snažia ovládnuť dianie v krajine. Najväčším terčom kritiky zo strany vlády je potom americký miliardár a filantrop maďarského pôvodu George Soros, ktorý v krajine skutočne financuje mnoho neziskoviek.

Ale práve z oblasti neziskového sektora teraz prichádza protiúder. Mimovládna nezisková organizácia Migration Aid prišla s obvinením, podľa ktorého vláda Viktora Orbána spolupracuje so zahraničnými agentmi na diskreditácii predstaviteľov občianskej spoločnosti. Obvinenie prichádza po tom, ako bol v provládnom denníku Magyar Idők zverejnený obsiahly článok o údajných ilegálnych aktivitách spomínanej organizácie Migration Aid.

Viktor Orbán

Viktor Orbán Zdroj: TASR

Autorom článku je Zsolt Bayer, ktorý spoluorganizoval provládne demonštrácie a má veľmi blízko k vládnej strane Fidesz. Podľa ním zverejnených záznamov šéf Migration Aid András Siewert priznal, že sa jeho organizácia podieľala na ilegálnej činnosti. Mal to povedať na dvojnásobnom stretnutí s izraelským podnikateľom Grigorim Alexandrovom na začiatku tohto roka. Samotný Siewert stretnutia na tlačovej konferencii nepoprel, ale uviedol, že išlo pravdepodobne o nastrčeného agenta.

„Správanie toho muža bolo také podozrivé, že sme kontaktovali príslušné maďarské orgány. Bezpečnostní experti nám potom povedali, že išlo pravdepodobne o agenta. Myslím si, že v tom figurovali ľudia z Ruska a Izraela. Chceli nás vyprovokovať, aby sme porušili zákon. Išlo priamo o spravodajcov alebo o ľudí, ktorí s nimi nejakým spôsobom spolupracujú,“ uviedol šéf Migration Aid pred novinármi s tým, že Alexandrov sa zaujímal o organizácie, ktoré kritizuje vláda.

„Takisto prejavil želanie získať databázu migrantov a ich biometrické údaje a pýtal sa ma, či by sme mohli poskytnúť pomoc pri organizovaní protivládnych protestov,“ cituje Siewerta Politico s tým, že denník Magyar Idők v stredu uviedol, že získal ďalšiu tajnú nahrávku. Bývalá zamestnankyňa Soros Fund Management Tracie Ahernová v nej tvrdí, že George Soros posiela do Maďarska miliardy dolárov a pracuje tam pre neho 2 000 ľudí.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Facka, ktorú sme si od prírody možno zaslúžili. Nie je dôvod na paniku, hovorí o koronavíruse guvernér NBS

17:14 Facka, ktorú sme si od prírody možno zaslúžili. Nie je dôvod na paniku, hovorí o koronavíruse guvernér NBS

Koronavírus znamená z pohľadu fungovania ekonomiky na Slovensku, v Európe, vo svete negatívne riziko…