V Kolíne bol znova bordel, ale polícia si robila svoju prácu… a už čelí obvineniam z rasizmu

    0
    Stanica v Kolíne nad Rýnom (Autor: Hans Štembera)

    Aj tentoraz sa po meste pohybovali porovnateľne agresívne skupiny ľudí. Do Kolína opäť prišli stovky mladých ľudí zo severnej Afriky. Rozdiel oproti roku 2015 bol podľa neho v tom, že polícia tentoraz konala dôsledne.

    V uliciach hliadkovalo spočiatku 1500 policajtov, vzhľadom na príchod množstva agresívnych mladých mužov sa ich počet zvýšil na 1700. Tí preverili totožnosť 650 osôb, pričom išlo takmer výhradne o osoby pochádzajúce zo severnej Afriky, povedal Mathies.

    Práve nedostatku posíl je pripisované nezvládnutie situácie spred roka, keď trestné oznámenia za sexuálne útoky podalo vyše 400 žien. Páchateľmi boli podľa svedkov osoby “severoafrického alebo arabského výzoru”. Mnohí z neskôr obvinených boli utečenci.

    V rámci zásahov policajti vykázali z verejných priestranstiev 190 osôb a 92 ľudí vzali do väzby. Ďalších 27 osôb bolo zadržaných dočasne. Zaznamenaných bolo desať sexuálnych deliktov, znásilnenia medzi nimi neboli.

    Mathies v tejto súvislosti odmietol obvinenia, že polícia zasahovala cielene na základe etnických aspektov. Prvoradé bolo podľa neho správanie týchto mužov. “Drvivá väčšina sa správala tak, že hrozilo spáchanie trestnej činnosti,” uviedol Mathies s tým, že tomu bolo zabránené. Zdôraznil, že kontrolám sa podrobili aj Nemci.

    Rozruch spôsobilo oznámenie kolínskej polície na Twitteri, že “na hlavnej železničnej stanici momentálne kontrolujeme stovky Nafris”. “Slovo Nafri vo všeobecnosti označuje jednotlivcov, ktorí patria do severoafrického spektra,” uviedol nemenovaný policajný hovorca pre spravodajský týždenník Der Spiegel. Začalo sa používať dávno pred 1. januárom 2016 ako interné policajné označenie “osobitnej klientely”. Podľa hovorcu sa tento termín v Kolíne udomácnil. Dôvodom jeho zavedenia bolo zverejnenie interných dokumentov po útokoch na Silvestra 2015, pričom ho následne prevzali miestne a bulvárne médiá, mysliac ním predpokladaných páchateľov.

    Hovorca argumentoval, že vo verejných materiáloch sa termín “Nafri” nenachádza a na Twitteri sa používa na “úsporu miesta”. Nemá hodnotiaci charakter a len všeobecne popisuje “ľudí určitého fenotypu”. Neznamená to, že ide explicitne o páchateľa trestného činu, ale týka sa všeobecne ľudí konkrétneho pôvodu.

     Akými znakmi sa potenciálny “Nafri” vyznačuje – či je to farba pleti, účes alebo odev – odmietol hovorca konkretizovať. “Ako vyzerá Severoafričan vieme,” dodal.

    Termín Nafri už stihol vyvolať kritické ohlasy. “Aký je vlastne rozdiel medzi Nafri a černochom?” spýtal sa na Twitteri nemecký komik Jan Böhmermann, pričom použil slovo “Neger”.

    “Polícia v Kolíne buď vôbec nepracuje – alebo iba na základe rasistických klišé?” reagoval tiež na Twitteri nemecký novinár a autor Ullrich Fichtner.

    - Reklama -