V Janove zakotvila loď so 100 migrantmi. V Taliansku nezostanú, vyhlásil Salvini

2. 6. 2019 21:30

V severotalianskom Janove zakotvila v nedeľu loď so 100 africkými migrantmi zachránenými v Stredozemnom mori. Prerozdelí si ich päť krajín EÚ a Vatikán, informovala agentúra AP.

V Janove zakotvila loď so 100 migrantmi. V Taliansku nezostanú, vyhlásil Salvini
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka

Taliansky pravicovo-populistický minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini dlhodobo odmieta prijímať ďalších migrantov a trvá na tom, že si príchodzích musia prerozdeľovať iné krajiny. 

Medzi migrantmi, ktorých doviezla do Janova loď talianskeho námorníctva, sú občania Líbye, Kamerunu, Somálska, Pobrežia Slonoviny, Mali a Nigérie.

V 100-člennej skupine je 23 maloletých a 17 žien, z ktorých je niekoľko v druhom stave. Migrantov, plaviacich sa na nafukovacom člne, zachránila vo štvrtok pri pobreží Líbye loď talianskeho námorníctva Cigala Fulgosi.

Plavidlu s migrantmi sa za zhoršujúceho počasia pokazil motor a dostalo sa do núdze. Len niekoľko ľudí na palube malo záchranné vesty. 

Minister Salvini napokon súhlasil s privezením zachránenej skupiny do Janova, avšak zdôraznil, že migranti v Taliansku nezostanú.

"Žiaden cudzinec nezostane v Ligúrii (janovskom regióne), ani ho nebudú živiť talianski daňoví poplatníci," povedal v piatok Salvini, ktorého citovala agentúra AFP. 

Salvini od svojho nástupu k moci v júni 2018 opakovane odmieta prijať lode so zachránenými migrantmi a trvá na tom, že migrantov musia solidárne prijímať aj iné krajiny EÚ.

Obmedzil tiež hliadky lodí talianskeho námorníctva a skomplikoval pôsobenie záchranárskych plavidiel v Stredozemnom mori.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Mobilizácia proti diktátorom. Soros investuje miliardu dolárov do nových univerzít

9:59 Mobilizácia proti diktátorom. Soros investuje miliardu dolárov do nových univerzít

Americký miliardár George Soros investuje miliardu dolárov do projektu novej siete univerzít, aby po…