V Hongkongu sa začali kľúčové voľby

4. 9. 2016 12:47

V Hongkongu sa dnes otvorili volebné miestnosti. Obyvatelia tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny si volia Legislatívnu radu. Tieto voľby sú považované za najdôležitejšie od roku 1997, keď Británia odovzdala Hongkong Číne.

V Hongkongu sa začali kľúčové voľby
Foto: SITA
Popis: Volič prichádza do volebnej miestnosti
reklama

Podľa agentúry AP sú dnešné celomestské voľby zároveň prvými od roku 2014, keď prodemokratické pouličné protesty otriasli ázijským finančným centrom.

Voľby majú otestovať jednotu prodemokratického tábora Hongkongu ako novej generácie radikálnych aktivistov, ktorá vznikla po protestoch.
Radikálni aktivisti súperia s umiernenými prodemokratickými stranami, ktoré vo voľbách vyzývajú obávaných propekinských rivalov.

V hre je schopnosť držať propekinského lídra mesta a jeho vládu pod kontrolou. Prodemokratickému táboru v súčasnosti patrí 27 zo 70 kresiel v Legislatívnej rade a musí mať aspoň tretinu kresiel, aby si udržal právo veta.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…