V Holandsku a v Spojenom kráľovstve sa už eurovoľby začali. Ako sa hlasuje v ďalších štátoch a kedy budú prvé výsledky?

23. 5. 2019 8:45

Otvorením volebných miestností v Holandsku a Spojenom kráľovstve sa vo štvrtok začali voľby do Európskeho parlamentu (EP). Británia je v EP zastúpená 73 poslancami, holandskí voliči rozhodujú o 26 zástupcoch, uvádza sa v dokumente zverejnenom na webovej stránke Európskej únie (EÚ).

V Holandsku a v Spojenom kráľovstve sa už eurovoľby začali. Ako sa hlasuje v ďalších štátoch a kedy budú prvé výsledky?
Foto: facebook.com/europeanparliament
Popis: Ilustračná snímka

Ostatné krajiny Únie budú o svojich zástupcoch v 751-člennom pléne hlasovať v piatok (24. 5.), sobotu (25. 5.) a nedeľu (26. 5.), píše internetové vydanie britského denníka The Guardian a dodáva, že v nedeľu sa voľby konajú v 21 členských krajinách.

Írski voliči pôjdu k volebným urnám v piatok a v Lotyšsku, na Malte a na Slovensku sa voľby do EP konajú v sobotu. Obyvatelia Česka môžu hlasovať počas dvoch dní - v piatok a v sobotu.

Výsledky volieb nemôžu byť zverejnené prv, než sa zatvoria volebné miestnosti v poslednej krajine, ktorou je Taliansko.

Európsky parlament podľa Guardianu očakáva, že prvé výsledky na základe tzv. exit pollov by mohli byť známe v nedeľu okolo 23.15 h SELČ.

Volebné miestnosti v Taliansku budú otvorené v nedeľu od 07.00 do 23.00 h SELČ. V Českej republike budú môcť občania voliť v piatok od 14.00 do 22.00 h SELČ a v sobotu od 08.00 do 14.00 h SELČ. 

V Česku, Írsku, na Malte a Slovensku nie je možné voliť zo zahraničia, uvádza na svojej webovej stránke televízia Euronews. Volebné miestnosti v Holandsku sa otvorili o 07.30 h SELČ.

Briti budú môcť voliť od 08.00 do 23.00 h SELČ, uvádza na internete denník Daily Express.

Británia uskutočnenie volieb s konečnou platnosťou potvrdila začiatkom mája. Spojené kráľovstvo malo podľa pôvodného scenára Európsku úniu opustiť 29. marca. Lídri 27 členských krajín Únie stanovili za nový dátum brexitu 31. október.

Jednou z podmienok odkladu je zároveň to, že ak bude Británia do 23. mája, keď sa začnú eurovoľby, stále členom EÚ, bude sa musieť na tomto hlasovaní zúčastniť.

Ak by v takomto prípade voľby neusporiadala, došlo by 1. júna automaticky k brexitu bez dohody.  V prípade odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ by mal počet kresiel v EP klesnúť z terajších 751 na 705.

Európsky parlament je zákonodarná inštitúcia EÚ, do ktorej si svojich zástupcov každých päť rokov volia priamo občania. Parlament vo väčšine oblastí prijíma legislatívu spolu s Radou EÚ, ktorá pozostáva zo zástupcov vlád členských krajín.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

20:31 Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

Hasiči v sobotu večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piat…