V EÚ stúpol počet nových žiadostí o azyl: Tu sú čísla za rok 2019

10. 6. 2019 20:30

V prvých štyroch mesiacoch tohto roka bolo podľa nových údajov zverejnených na stránke Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO) zaregistrovaných v EÚ približne 206.500 nových žiadostí o azyl.

V EÚ stúpol počet nových žiadostí o azyl: Tu sú čísla za rok 2019
Foto: TASR
Popis: Migranti si so sebou berú aj deti - ilustračná snímka.

Ide o mierny nárast počtu žiadateľov oproti rovnakému obdobiu v predchádzajúcom roku, keď od januára do konca apríla žiadalo o azyl 179.000 osôb.

Podľa správy EASO sa zvýšil počet žiadateľov o azyl z krajín, ktorých občania nepotrebujú víza na cestu do schengenského priestoru, vrátane Venezuely, Kolumbie, Albánska a Gruzínska.

Badateľný je najmä nárast počtu žiadateľov z Venezuely, ktorá prechádza hlbokou politickou, občianskou a hospodárskou krízou.

Počet venezuelských občanov, ktorí po prvýkrát požiadali o právnu ochranu, sa voči rovnakému obdobiu z vlaňajška zvýšil o 121 percent, čo znamená 14.257 osôb.

K výraznému zvýšeniu počtu žiadostí o azyl došlo aj v prípade občanov Afganistanu - 14.042 žiadostí z tejto krajiny predstavuje 36-percentný nárast voči rovnakému obdobiu minulého roka.

Zároveň však došlo k osempercentnému zníženiu počtu Sýrčanov, ktorí po prvýkrát požiadali o azyl v EÚ - v prvých štyroch mesiacoch tohto roka ochranu v Únii hľadalo 20.392 občanov Sýrie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

NAKA ako reklamná agentúra? Hlina má obavy, Drucker polícii verí a Kotleba stíhanie politikov víta. Matovič sa ospravedlnil

14:04 NAKA ako reklamná agentúra? Hlina má obavy, Drucker polícii verí a Kotleba stíhanie politikov víta. Matovič sa ospravedlnil

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zobrala na seba úlohu reklamnej agentúry. Obáva sa toho predseda …