V Chorvátsku vrcholí kampaň pred prezidentskými voľbami

16. 12. 2019 11:36

Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová na nedeľnom predvolebnom zhromaždení v meste Osijek vyhlásila, že prezidentské voľby vypísané v Chorvátsku na 22. decembra sú dôležité ako hlasovanie o politickom smerovaní krajiny v nasledujúcich piatich rokoch.

V Chorvátsku vrcholí kampaň pred prezidentskými voľbami
Foto: TASR
Popis: Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová
reklama

Ako v pondelok informovala agentúra HINA, Grabarová-Kitarovičová, ktorá sa vo voľbách uchádza o znovuzvolenie, vyhlásila, že "všetci by sa mali zamyslieť, ktorým smerom má Chorvátsko pokračovať". Vyzvala tiež na jednotu a vlastenectvo namiesto sústredenia sa na hádky a spory.

Šéf prezidentkinho volebného štábu Ivan Anušič označil Grabarovú-Kitarovičovú za "chorvátsku, kresťansko-demokratickú a vlasteneckú alternatívu".

Chorvátska volebná komisia 5. decembra potvrdila, že zákonom stanovené podmienky splnilo 11 z 12 uchádzačov o úrad hlavy štátu. Ide o dosiaľ najvyšší počet kandidátov v prezidentských voľbách v Chorvátsku - v posledných voľbách pred piatimi rokmi boli len štyria.

Okrem úradujúcej prezidentky má o funkciu prezidenta záujem bývalý premiér zo Sociálnodemokratickej strany Chorvátska (SDP) Zoran Milanovič, spevák Miroslav Škoro, bývalý sudca a súčasný poslanec Európskeho parlamentu Mislav Kolakušič, filmový režisér Dario Juričan, Katarina Peovičová z Robotníckeho frontu, líderka strany START Dalija Oreškovičová či poslanec parlamentu Ivan Pernar.

Podľa posledných prieskumov verejnej mienky majú najväčšie šance na úspech Grabarová-Kitarovičová, Milanovič a Škoro.

Oficiálna kampaň pred prezidentskými voľbami sa začala 5. decembra a potrvá do 20. decembra.

Prvé kolo volieb sa uskutoční 22. decembra a ak žiadny kandidát nezíska viac ako 50 percent hlasov, druhé kolo s dvoma kandidátmi s najvyšším počtom hlasov sa uskutoční 5. januára 2020.

Mandát súčasnej hlavy štátu sa končí 19. februára 2020. Chorvátsky prezident má prevažne reprezentatívne právomoci; nemôže vetovať zákony, má však slovo v oblasti zahraničnej politiky a obrany.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Po skončení rodičovskej dovolenky bude možné čerpať ešte ošetrovné. Obmedzia sa dôchodky v hotovosti

19:23 Po skončení rodičovskej dovolenky bude možné čerpať ešte ošetrovné. Obmedzia sa dôchodky v hotovosti

Pomoc rodičom trojročných detí, ktorým končí poberanie rodičovského príspevku počas krízy okolo nové…