V Česku sa konečne črtá nová vláda

7. 5. 2018 18:43

Predseda českej vlády v demisii Andrej Babiš a predseda Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) Jan Hamáček dospeli v pondelok k textu koaličnej zmluvy, ktorý je akceptovateľný pre ČSSD. Podľa Hamáčka boli vyriešené všetky poistky navrhované ČSSD, napísala na svojej webovej stránke spravodajská televízia ČT24.

V Česku sa konečne črtá nová vláda
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš
reklama

Andrej Babiš s Janom Hamáčkom sa mali na koaličných rokovaniach, ktoré by mohli byť kľúčové, stretnúť už v piatok, nakoniec však schôdzku odložili na začiatok tohto týždňa. V pondelok sa k nim pripojil aj predseda Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) Vojtěch Filip.

Filip odmietol požiadavky ČSSD, ktoré táto strana presadzuje do koaličnej zmluvy s ANO. Podľa predsedu KSČM sú skôr komplikáciou ako ochranou.

"Ide o menšinovú vládu a požiadavka v tomto ohľade nemá miesto v zmluve," uviedol Filip ohľadom snahy ČSSD zakotviť do koaličnej zmluvy pasáž o tom, že v prípade rezignácie všetkých ministrov za sociálnu demokraciu by musel podať demisiu aj premiér.

Už koncom minulého týždňa mali ANO a ČSSD prakticky hotové programové vyhlásenie. Zhodu na programe však hlásili už oveľa skôr. Posledný mesiac rokovali najmä o rozdelení vládnych postov.

Jan Hamáček nedávno uviedol, že pokiaľ v pondelok nenastane nejaký zásadný problém, mohla by ČSSD tento piatok vyhlásiť vnútrostranícke referendum. Členovia strany by v ňom s konečnou platnosťou rozhodli, či má ČSSD do koalície s ANO vstúpiť, alebo nie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič: Hrozba koronavírusu naďalej číha

12:20 Matovič: Hrozba koronavírusu naďalej číha

Slovensko je aktuálne jednou z najslobodnejších rozvinutých krajín vo svete z pohľadu obmedzení pre …