V Česku prituhuje: Naštvaný Babiš si to vybavil s Pirátmi, ľudovcami a ČSSD

14. 11. 2017 6:05

Šéf českého hnutia ANO poskytol cez víkend rozhovor pre server iDnes.cz. Svoju politickú konkurenciu vôbec nešetril. Poza uši dostali predovšetkým Piráti, ľudovci a sociálni demokrati.

V Česku prituhuje: Naštvaný Babiš si to vybavil s Pirátmi, ľudovcami a ČSSD
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš

Andrej Babiš je sklamaný z povolebného diania v krajine. Pôvodne predpokladal, že ostatné strany budú ochotné rokovať s víťazom volieb, ale teraz sa mu zdá, že ostatní politici zabudli, kto vyhral októbrové voľby do Poslaneckej snemovne. Babišovi vraj tak nezostáva nič iné, než zostaviť menšinovú vládu a žiadať o podporu ostatné strany okrem komunistov. Tí sa už vyslovili, za akých podmienok by Babišovu vládu tolerovali.

„Pochopili sme, že s nami nechce ísť nikto do vlády. Som sklamaný hlavne z Pirátov, ktorí sa správajú ako tradiční politici. Mám skúsenosti s pánom Bartošom pri zákone o hazarde, keď tu vytvoril atmosféru, že niekto ohrozuje slobodu na internete. Bola to lož, chceli sme blokovať weby firiem, ktoré tu nie sú registrované a neplatia dane. Piráti len politikárčia a ohradzujú sa proti nám a mne,“ posťažoval sa Babiš.

Ivan Bartoš

Ivan Bartoš. Zdroj: TASR

Pripravia preto programové vyhlásenie, v ktorom budú obsiahnuté aj volebné sľuby iných strán, a povedia im niečo v zmysle: Keď už nechcete sami plniť sľuby dané svojim voličom, podporte našu menšinovú vládu.

„Nech to potom vysvetľujú svojim voličom, že nechcú podporiť programové vyhlásenie, ktoré bude obsahovať aj ich programové body. Počítali sme s Pirátmi, že nám pomôžu, že sú noví a budú bojovať proti korupcii a za transparentnosť, digitalizáciu, konope na lekárske účely. Ale oni nie, budú len kritizovať, ale pracovať a prevziať zodpovednosť nechcú. A ešte sprosto klamú, že v centrále ANO organizujeme nejaké esemesky. Píšu im naštvaní ľudia, ktorí chcú, aby boli vo vláde. Vo vláde sa presadzuje program, nie v opozícii. Ak to nevedia, tak je škoda, že vôbec liezli do politiky,“ útočil ďalej na Pirátov.

Rovnako dôrazne sa vyjadril aj na konto sociálnych demokratov. Úradujúci predseda ČSSD Milan Chovanec nedávno vyhlásil, že Babiš so svojou volebnou taktikou smeruje k predčasným voľbám, v ktorých možno pomýšľa na taký úspech, po ktorom by mohol zostaviť vládu sám. Babiš však túto úvahu zmietol zo stola.

Milan Chovanec

Milan Chovanec. Zdroj: Hans Štembera

„Divím sa, že ,svätá trojka‘ Sobotka – Zaorálek – Chovanec už dávno nerezignovali na všetky funkcie pri tom výsledku. Paroubek mal podstatne viac než Sobotka, 22 percent, a rezignoval. Samozrejme, je to nezmysel, neviem, kde na to pán minister Chovanec prišiel. Chceme presadiť vládu, rozpočet na budúci rok a aby fungovali Poslanecká snemovňa aj vláda, preto sme išli do volieb,“ zdôraznil Babiš.

Podobnej tvrdosti sa od neho dočkali aj ľudovci. „Celé vedenie KDU-ČSL by takisto malo rezignovať. Ja určite s tými pánmi vo vláde byť nechcem. O tom sme nikdy neuvažovali,“ konštatoval šéf hnutia ANO.

Pár slov padlo aj ku komunistom, ktorí pripúšťajú, že môžu Babišovu vládu tolerovať, ak ho prinútia zdaniť cirkevné reštitúcie. Babiš nemá nič proti. Lenže to vraj neznamená, že by rokoval s komunistami. Inflačnú doložku v prípade cirkevných reštitúcií vraj považoval za nemravnú už v roku 2013, s komunistami to vraj nemá nič spoločné. To len médiá vraj vytvárajú nejaký falošný dojem.

„S komunistami nerokujem vôbec o ničom. Keď budeme mať pripravené programové vyhlásenie vlády, pôjdeme postupne za všetkými a začneme od ODS. Snažím sa o vládu expertov a to si vyžaduje určitý čas,“ poznamenal šéf hnutia ANO.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

21:59 Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) od utorka (28. 1.) od 8.00 h začína organizovať protestné zhroma…