V Budapešti súdia Sýrčana. Spolu s ďalšími ozbrojencami mal zavraždil najmenej 25 ľudí

13. 11. 2019 17:58

Za prísnych bezpečnostných opatrení sa v stredu v Budapešti na Súde hlavného mesta začal proces s občanom Sýrie Hasanom F. Informoval o tom spravodajský server Hirado.hu. Maďarská prokuratúra tohto muža 3. septembra obvinila z trestných činov vraždy, terorizmu formou organizovanej skupiny a zločinu proti ľudskosti.

V Budapešti súdia Sýrčana. Spolu s ďalšími ozbrojencami mal zavraždil najmenej 25 ľudí
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka

Zo spisu obžaloby okrem iného vyplýva, že obvinený v období od 13. do 15. mája 2015 spolu s ďalšími ozbrojenými páchateľmi v jednom z miest sýrskej provincie Homs zavraždil najmenej 25 ľudí, medzi nimi aj ženy a deti.

Páchatelia okrem iného sťali hlavu miestnemu náboženskému vodcovi. Príbuzných obetí pritom nútili sledovať priebeh popráv. Prokuratúra nariadila vyšetrenie prípadu 18. marca.

Následne vykonala množstvo vyšetrovacích úkonov, v rámci ktorých kriminalisti podrobili podozrivého výsluchu v celkovom trvaní 29 hodín. Prokuratúra navrhla pre obvineného doživotný trest odňatia slobody.

Počas vyšetrovania vypočuli desiatich svedkov, vrátane očitých, a to v Maďarsku, na Malte i v Belgicku.

Do vyšetrovania, ktoré sa okrem uvedených krajín konalo aj v Grécku, sa zapojila aj protiteroristická jednotka TEK, a celý proces koordinoval maďarský člen úradu EÚ pre justičnú spoluprácu Eurojust.

Hasana F. zadržali na budapeštianskom Medzinárodnom letisku Ferenca Liszta 30. decembra 2018. Pri pasovej kontrole totiž vtedy 27-ročný muž predložil falošný pas a falošným dokladom sa snažil potvrdiť aj totožnosť ženy, s ktorou cestoval.

Maďarský súd ho za prevádzačstvo a ďalšie trestné činy odsúdil na podmienečný trest odňatia slobody a na tri roky ho vyhostil z krajiny. Sýrčana mali vyhostiť do Grécka, kde dostal štatút utečenca.

V rámci procesu vyhostenia ho vzali do vydávacej väzby.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

AKTUALIZOVANÉ Odročili proces v kauze prípravy vraždy Volzovej. Rusko a mafiáni sa opäť stretli na súde

13:58 AKTUALIZOVANÉ Odročili proces v kauze prípravy vraždy Volzovej. Rusko a mafiáni sa opäť stretli na súde

AKTUALIZOVANÉ Pred trojčlenným senátom Okresného súdu Bratislava II (OS) pokračoval v piatok po takm…