V Bratislave protestovali antifašistické iniciatívy. Sme rodina: Ctíme každého, kto vie prejaviť svoj názor

13. 5. 2019 16:15

Na Dvořákovom nábreží v Bratislave za zvuku bubnov protestovala v pondelok popoludní desiatka ľudí pri príležitosti konferencie hnutia Európa národov a slobody, ktorej hostiteľom je poslanec Národnej rady SR Boris Kollár zo Sme rodina a zúčastňuje sa jej z Francúzska aj predsedníčka Národného frontu Marine Le Pen, poslanec Európskeho parlamentu George Mayer zo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) či predstavitelia politickej strany Lega Nord.

V Bratislave protestovali antifašistické iniciatívy. Sme rodina: Ctíme každého, kto vie prejaviť svoj názor
Foto: TASR
Popis: Na Dvořákovom nábreží v Bratislave za zvuku bubnov protestovala v pondelok popoludní desiatka ľudí pri príležitosti konferencie hnutia Európa národov a slobody, ktorej hostiteľom je poslanec Národnej rady SR Boris Kollár zo Sme rodina

 Na konferencii v hoteli na Dvořákovom nábreží sa podľa bratislavských antifašistických iniciatív, ktoré zvolali protest, stretla takzvaná elita krajnej európskej pravice, a to na pozvanie poslanca Kollára.

"Tieto strany sú rasistické, krajne pravicové a v niektorých prípadoch možno hovoriť o vyslovene fašistických stranách. Boris Kollár nemusí byť nutne fašista alebo rasista, ale nastupuje na nebezpečnú vlnu, ktorá sa dvíha v celej Európe a legitimizuje fašistickú ideológiu týmto spôsobom," povedal za organizátorov Robert Mihály. 

Ako tvrdí, demonštráciou chceli upozorniť na to, že sú tu ľudia, ktorí chcú naopak obhajovať radikálnu demokraciu, slobodnú a solidárnu Európu.

Vzývanie nenávisti podľa neho nesmie byť hlasnejšie ako antifašizmus a medzinárodná solidarita, preto sa snažili konferenciu prehlušiť bubnovaním.

Bratislavské antifašistické iniciatívy upozorňujú, že frakcia Európa národov a slobody  združuje nacionalistické, rasistické a krajne pravicové strany v Európskom parlamente. 

"Cieľom týchto reakčných strán je využiť spoločenské krízy na posilnenie svojej moci. Svoju rétoriku zakladajú na bezobsažnom nacionalizme a útokoch voči najviac znevýhodneným vrstvám spoločnosti - predovšetkým ľuďom na úteku, menšinám a sociálne slabším. Rozdúchavajú nenávistné nálady," tvrdia.

Hnutie Sme rodina pre na margo protestu uviedlo, že každý má právo na vyjadrenie svojho názoru. "Vážime si a ctíme každého, kto vie prejaviť svoj názor, a to aj v prípade, keď tento názor pokladáme za naivný a detinský," uviedlo hnutie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

15:53 Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

Dvaja muži, ktorí mali v nedeľu (8. 12.) nadránom v bratislavskom Starom Meste napadnúť a usmrtiť 22…