Uznávate islamské právo šaría? V Británii vás za to čakajú výhody. Za vedenie účtu v banke neplatíte a to nie je zďaleka všetko

13.12.2015 6:00

TIP OD ČITATEĽA Islamské právo a financie si nie sú vôbec cudzie ani v európskych krajinách. Dôkazom toho je napríklad Veľká Británia, ktorá je už desaťročia dôležitým finančným centrom islamského bankovníctva v západnej spoločnosti.

Uznávate islamské právo šaría? V Británii vás za to čakajú výhody. Za vedenie účtu v banke neplatíte a to nie je zďaleka všetko
Foto: SITA
Popis: Logo britskej Lloyds Bank

Špeciálne bankové účty, úvery, prečerpania alebo študentské pôžičky pre moslimov požadujúcich služby v súlade s islamským právom šaría sú vo Veľkej Británii skutočnosťou už približne 30 rokov. Nový rozmer však nadobudli len nedávno, keď ich popularita začala prudko rásť, a to nielen medzi moslimami, ktorí požadujú špeciálny prístup k svojim financiám.

Nemusia platiť za vedenie účtu či povolené prečerpanie…

Jednou z finančných inštitúcií, ktoré vo Veľkej Británii poskytujú služby v súlade s islamským právom šaría, je Lloyds Bank. Práve tento finančný dom vydal ešte vlani v apríli zmenu poskytovania osobných bankových služieb, ktorá rozhnevala viacero ľudí a vyvolala otázniky. Ide o to, že moslimovia alebo teda všetci ľudia, ktorí majú k dispozícií takzvaný islamský účet, sa môžu vyhnúť plateniu poplatkov za vedenie účtu alebo povolené prečerpanie.

Výhody islamského účtu

Mať islamský účet nie je však tak celkom pre každého. Každý musí byť totiž schválený špeciálnou komisiou. Trochu zarážajúce sú potom pre nezasväteného človeka benefity islamského účtu opísané na webovej stránke Lloyds Bank. „Dodržiavanie pravidiel islamu je dôležitou súčasťou každodenného života, takže sme z neho urobili aj dôležitú súčasť každodenného bankovníctva. Naša šaría komisia zložená z dvoch nezávislých učencov nás viedla k vytvoreniu účtu, ktorý je presne pre vás,“ píše sa v internetovej reklame, ktorá vyzdvihuje výhody islamského účtu od Lloyds Bank.

„Nie sú tu žiadne kreditné alebo debetné úroky, žiadne plánované prečerpanie, žiaden minimálny zostatok a žiadne poplatky za každodenné transakcie,“ pokračuje britská banka vo vymenúvaní výhod svojho islamského účtu, ktorým stihla nahnevať nejedného Brita. „Môžete nám veriť, že peniaze, ktoré máte uložené u nás, nebudú použité na žiadne investičné aktivity, ktoré by neboli schválené právom šaría,“ dodáva Lloyds Bank. Jedinou nevýhodou ich islamského účtu je potom údajne to, že sa nedá založiť cez internet. Záujemca musí navštíviť niektorú z pobočiek.

Britská banka ponúka špeciálne účty v súlade s islamským právom šaríja
Britská banka ponúka špeciálne účty v súlade s islamským právom šaría. (zdroj: lloydsbank.com)

Náboženská diskriminácia

„Odstraňujeme mesačné poplatky za prečerpanie (účtu) vo výške 6 libier na našich islamských účtoch, islamských študentských účtoch a islamských absolventských účtoch. Takže, ak použijete na týchto druhoch účtov nepovolené prečerpanie, nebudú vám naúčtované žiadne poplatky,“ píše sa vo vyhlásení Lloyds Bank. Podľa denníka The Telegraph považuje väčšina Britov takéto zvýhodňovanie moslimov za diskrimináciu na základe náboženstva. Lloyd Banks tak čelí nepríjemnej vlne kritiky v čase, keď akékoľvek napojenie moslimského práva na pravidlá západnej spoločnosti vzbudzuje vlnu odporu zo strany obyvateľov západných krajín.

Ako to funguje?

Dnes môžete v Británii nájsť všetky možné bankové služby prispôsobené radikálnemu islamskému právu. Nejde pritom o žiaden zázračný liek, ako zarobiť milióny. Podľa bankárov je to skôr o veľmi konzervatívnom prístupe napríklad k investovaniu. „Vklady sú investované do aktív založených na relatívne bezpečných komoditách, ako sú napríklad nehnuteľnosti alebo kovy. (Vklady) Nikdy nie sú investované do aktív, ktoré by boli v rozpore s hodnotami islamu, ako napríklad aktíva napojené na herný priemysel, alkohol, pornografiu, zbrane, tabak alebo akékoľvek špekulatívne transakcie,“ uviedol riaditeľ marketingu v Al Rayan Bank v minulosti známej pod názvom Islamic Bank of Britain (Islamská banka Británie) Tim Sinclair pre denník The Independent.

Poznaj svojho zákazníka

Jedným zo základných pilierov islamského bankovníctva je dodržiavanie takzvanej normy KYC. Táto skratka vznikla z anglického slovného spojenia Know your customer teda Poznaj svojho zákazníka. Napríklad, ak je obchod v rozpore s právom šaría, celá transakcia bude zrušená. Problém pre bežné banky západného typu predstavuje nadmerná dokumentácia a doslova papierovanie. 
 
Transakcie a zmluvy musia byť uskutočnené osobne. Podľa viacerých expertov by digitálne spracovanie urýchlilo prácu, ale používanie takejto formy komunikácie pri uzatváraní obchodu je údajne v rozpore s islamským právom. Problém potom predstavuje aj nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, ktorí by sa dokázali orientovať vo vzťahoch medzi právom šaría a západným bankovým systémom. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

16:15 Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) si nie je istý, či nominácia štátnej tajomní…