Úžerníci našli dieru v zákone a naďalej ohrozujú ľudí. Kádeháci vyzývajú k obozretnosti

8. 11. 2015 10:18

Proces licencovania nebankových subjektov môže podľa podpredsedu KDH pre verejné financie Miloša Moravčíka vytvárať dojem, že je všetko v poriadku, ale situácia nie je až taká dobrá. Ako povedal dnes, vysoké riziká zostali najmä pri malých pôžičkách na kratšie obdobie pre slabšie vrstvy ľudí.

Úžerníci našli dieru v zákone a naďalej ohrozujú ľudí. Kádeháci vyzývajú k obozretnosti
Foto: SITA
Popis: Miloš Moravčík, podpredseda KDH

Upozornil, že nekalé úžernícke spoločnosti totiž našli dieru v zákone a naďalej ohrozujú ľudí. „Reklamy aj internet sa tak hemžia množstvom ponúk na rýchlu a lacnú pôžičku. Ľudia by ale mali byť pred nimi na pozore. Ak sa totiž stane, že nebudú vedieť zaplatiť načas, dlh im môže aj niekoľkonásobne narásť,“ pripomenul Moravčík.

Podľa Moravčíka v pozore treba byť najmä pri pôžičkách so splatnosťou do troch mesiacov. Rizikom, ktoré podľa Miloša Moravčíka potvrdzuje aj bežná prax, je špirála dlhov najmä pri malých sumách, a to cez poplatky za odloženie splatnosti úveru a opakované refinancovanie úveru. „Rizikové sú najmä úvery do troch mesiacov a do 100 eur, ktorými sa hemží internet. Ak spotrebiteľ takýto úver využije, nakoniec sa mu môže stať, že keď nezaplatí načas 50 eur, tak postupom času - napríklad po niekoľkých mesiacoch - od neho budú pýtať 500 eur,“ vysvetľuje podpredseda KDH Miloš Moravčík s tým, že z 300-eurovej pôžičky na chladničku sa môže stať aj 1000-eurový dlh, ktorý môže nakoniec viesť k exekúcii majetku.

Riešením by bolo podľa Miloša Moravčíka sprísnenie definície spotrebných úverov. „Konkrétne by išlo o zrušenie výnimky pri úveroch v trvaní do troch mesiacov a do výšky 100 eur,“ povedal. Subjekty, ktoré poskytujú tieto úvery na krátky čas, by podľa podpredsedu KDH mali byť rovnako licencované ako banky a iné etablované spoločnosti. Ochrane spotrebiteľov v týchto prípadoch by sa mala okamžite začať venovať Národná banka Slovenska a dieram v zákone o spotrebiteľských úveroch ministerstvo financií.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Rozhodnuté! Spájanie sa nekoná. Harabin a Kotleba pôjdu do volieb samostatne

15:57 VIDEO Rozhodnuté! Spájanie sa nekoná. Harabin a Kotleba pôjdu do volieb samostatne

Strana Vlasť pôjde do volieb v roku 2020 samostatne. Uviedol to jej líder Štefan Harabin po štvrtkov…