Uzavrieť Nemecko? Merkelová žne potupu: jej strana mení názor na migráciu

14. 2. 2019 0:00

Na pozvanie novej šéfky nemeckej CDU Annegret Krampovej-Karrenbauerovej debatovala stovka osobností o migračnej politike. Strana sa po dvoch dňoch diskusií zhodla, že zmení kurz a už nepôjde v koľajach, ktoré položila nemecká kancelárka Angela Merkelová. Cieľom stretnutia však nebolo poraziť krídlo Merkelovej na hlavu, cieľom bolo opäť nájsť politickú zhodu.

Uzavrieť Nemecko? Merkelová žne potupu: jej strana mení názor na migráciu
Foto: SITA
Popis: Angela Merkelová
reklama

V dňoch 10. a 11. februára prebehlo stretnutie stovky osobností na tému migrácie. Zvolala ho nová predsedníčka najsilnejšej nemeckej vládnej strany CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová. Na konferencii zaznelo mnoho slov. Nemecké médiá opísali akciu ako terapiu, ktorej cieľom bolo nájsť spoločnú reč medzi rôznymi skupinami v strane. A to sa zrejme podarilo. Debatujúci sa zhodli na potrebe prijať viacero prísnych opatrení, čo je jasná ukážka toho, že strana po Merkelovej nastavuje nový kurz. Kto dúfal, že CDU bude pokračovať v politike Merkelovej, bude sklamaný, píše server nemeckého denníka Bild. Lenže sklamaní budú aj tí, ktorí dúfali, že krídlo Merkelovej bude porazené na hlavu. Ani to sa nestalo.

Diskutéri predložili niekoľko návrhov. Podanie nesprávnych informácií v azylovom konaní by malo byť trestné. Sexuálne trestné činy a násilie proti policajným dôstojníkom by mali byť všeobecne dôvodom na vyhostenie. Polícia by mala získať viac právomocí. Azylové konanie by sa malo v budúcnosti obmedziť na jediný súdny orgán. Sily Frontexu sa majú do roku 2020 zvýšiť na 10-tisíc zamestnancov. To sú len niektoré návrhy, ktoré počas dvoch februárových dňoch prerokovali.

Na záverečnej tlačovej konferencii padla zo strany médií otázka, či môže dôjsť aj k tomu, že Nemecko uzavrie hranice. „Je to jedna z možností,“ odpovedala Annegret Krampová-Karrenbauerová. CDU by ju zvažovala, ak by migračná kríza znovu narástla do rozmerov z roku 2015. Nemecká vláda však zároveň debatuje s partnermi v zahraničí a usiluje sa o to, aby sa to nestalo.

Annegret Krampová-Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová  Zdroj: TASR

Celý článok si môžete v nemčine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Cestovný ruch "v normále"? Skôr ako v roku 2022 nečakajte, upozorňuje prezident ZCR Harbuľák

14:59 Cestovný ruch "v normále"? Skôr ako v roku 2022 nečakajte, upozorňuje prezident ZCR Harbuľák

Cestovný ruch na Slovensku sa pravdepodobne do normálu nedostane skôr ako v roku 2022. Pre TASR to u…