Už vieme kedy budú na Slovensku voľby. Takto rozhodol Pellegrini

12. 11. 2015 10:48

Parlamentné voľby budú v sobotu 5. marca 2016. Dnes ich termín oficiálne vyhlásil predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini. Voľby do národnej rady sa riadia novou volebnou legislatívou, zákonom o podmienkach výkonu volebného práva a zákonom o volebnej kampani. Politické subjekty, ktoré sa chcú uchádzať o hlasy voličov, musia kandidačné listiny podať do 6. decembra. Volebnú kampaň môžu podľa zákona začať dňom, v ktorom vyhlásenie volieb zverejnia v Zbierke zákonov SR, čo má byť už dnes.

Už vieme kedy budú  na Slovensku voľby.  Takto rozhodol Pellegrini
Foto: SITA
Popis: volebná komisia
reklama

Ako povedal dnes na tlačovej besede predseda parlamentu, na výber nemal v súlade so zákonom viacero termínov, 5. marec je najbližší termín k posledným voľbám, ktoré sa konali 10. marca 2012. Odmietol, že by rozmýšľal posúvať termín volieb pre jarné prázdniny. „To obdobie je poznačené sériou prázdnin. Prekrývali by sa vždy. Pripomínam, že si voliči môžu vybaviť voličské preukazy...,“ povedal. 

Pellegrini vyzval politické strany a hnutia, aby viedli férovú a slušnú kampaň o svojich programoch a neskĺzli k nekalým praktikám a osobným útokom. „Slušne vedená kampaň môže prospieť k zvýšeniu volebnej účasti. Želal by som si, aby sa budúci parlament menej zaoberal sebou a viac práce venoval krajine. Verím, že do novej NR SR zasadne 150 patriotov, ktorí budú hrdí na Slovensko,“ vyhlásil. 

S kandidačnou listinou musia strany predložiť aj potvrdenie o zaplatení volebnej kaucie 17-tisíc eur. Kauciu vráti ministerstvo vnútra strane, ktorá získa aspoň dve percentá platných hlasov. Politické strany a hnutia budú môcť vynaložiť na kampaň maximálne tri milióny eur, a to cez transparentný účet. Novinkou v kampani je možnosť zúčastniť sa na kampani tretím stranám. Tie sa budú musieť registrovať na ministerstve vnútra. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Krajniak: Od pondelka môžu firmy žiadať o štátnu pomoc

7:20 Krajniak: Od pondelka môžu firmy žiadať o štátnu pomoc

Podnikatelia z prevádzok uzavretých vládou pre nový koronavírus budú môcť podávať žiadosti o štátnu …