Už teraz je rok 2019 pre kresťanov jedným z najkrvavejších, tvrdí pápežská nadácia

2. 5. 2019 15:30

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi v stredu vyjadrila znepokojenie nad stupňujúcimi sa útokmi na kresťanov po celom svete. TASR o tom informoval tím ACN Slovensko.

Už teraz je rok 2019 pre kresťanov jedným z najkrvavejších, tvrdí pápežská nadácia
Foto: TASR
Popis: Muži nesú rakvy s pozostatkami obetí nedeľňajších výbuchov počas pohrebu v srílanskom meste Negombo v utorok 23. apríla 2019
reklama

"Po brutálnych bombových útokoch spáchaných v kostoloch a hoteloch na Srí Lanke ráno na Veľkonočnú  nedeľu, je rok 2019 už teraz pre kresťanov jedným z najkrvavejších," vyhlásil výkonný riaditeľ ACN Thomas Heine-Geldern.

Extrémistický islamizmus, radikálny nacionalizmus a autoritatívne ideológie zostávajú hlavnými príčinami prenasledovania kresťanov aj ďalších náboženských menšín, vyplýva zo záverov Správy ACN o náboženskej slobode vo svete. Správa sleduje situáciu v 196 krajinách sveta a jej najnovšie vydanie bolo prezentované v novembri 2018.

ACN sa venuje pomoci trpiacim a prenasledovaným kresťanom vo viac ako 140 krajinách sveta. Počas prvých štyroch mesiacov tohto roka zaregistrovala viacero útokov.

Útok na katolícku katedrálu vo filipínskom meste Jolo z 27. januára si podľa ACN vyžiadal 20 mŕtvych a 90 zranených.

Fotogaléria: - Explózie v kostoloch na Srí Lanke (21.4.2019)

Armádni vojaci hliadkujú pred kostolom sv. Antona ...
Na videosnímke policajti a sanitky na mieste jedné...
Na videosnímke pohľad na ženy po explózii v Colomb...
Na snímke ľudia pomáhajú staršej žene pred kostolo...
Armádni vojaci hliadkujú pred kostolom sv. Antona ...
Na videosnímke pohľad do vnútra kostola sv. Antona...

ACN pripomína aj útoky na kresťanské dediny v severnej časti Nigérie, či útoky hinduistických nacionalistov na katolícku školu v indickom štáte Tamilnádu.

"Teroristické útoky na Srí Lanke možno považovať za krvavé vyvrcholenie trendu, trvajúceho niekoľko rokov," povedal Heine-Geldern. Prenasledovanie kresťanov podľa jeho slov nepozná hranice a neprestáva ani počas najväčších sviatkov.

Nadácia ACN poukazuje aj na pretrvávajúcu islamistickú hrozbu na Blízkom východe, rovnako ako aj na násilie, ktoré proti kresťanom pácha teroristická skupina Boko Haram na severe Nigérie. 

"Tvrdiť, že vojenskou porážkou Islamského štátu prišlo k jeho definitívnemu zničeniu, je omyl, ktorý sa nám môže vypomstiť," upozorňuje Heine-Geldern.

Ideológia Islamského štátu je podľa neho stále živá a jej stúpenci medzi sebou naďalej komunikujú. 

V poslednom čase má ACN stále väčšie obavy aj o situáciu vo viacerých krajinách Južnej Ameriky ako Mexiko, Nikaragua a Venezuela. Následkom politických nepokojov sa v nich totiž množia útoky a agresia voči biskupom a kňazom. 

"Tieto útoky vychádzajú z politickej ideológie a obviňovania Cirkvi z neoprávneného zasahovania do politiky, keďže tá ich okrem starostlivosti o ľudí vyzýva, aby sa nepoddávali autoritatívnym režimom a bojovali proti korupcii," povedal Heine-Geldern.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

23:59 Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

Ekonómka Markéta Šichtařová sa vo svojom blogu na serveri iDNES.cz zameriava na to, že je nová doba.…