Už sa to rodí? Babiš oťukáva ODS. Z ANO znejú zaujímavé signály

23. 10. 2017 19:32

Vo voľbách do Poslaneckej snemovne ukoristila prekvapivé druhé miesto ODS. Hnutie ANO Andreja Babiša tak teraz po občianskych demokratoch pokukáva ako po možných koaličných partneroch. Tí to však vylučujú. Uvádza to pondelková MF Dnes.

Už sa to rodí? Babiš oťukáva ODS. Z ANO znejú zaujímavé signály
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš

ODS získala vo voľbách 25 poslancov. Hlas jej dalo 573-tisíc ľudí. Predseda ODS Petr Fiala sa tak de facto, ako píše MF Dnes, stal vodcom pravice. A zároveň jasne vyhlasuje, že ODS nebude rokovať s ANO o zostavení vlády. „Budeme brániť to, čo sme voličom sľúbili,“ podotkol Fiala, ktorý vylúčil aj podporu menšinovej vlády hnutia ANO.

Aj napriek tomu však babišovci po ODS pokukujú. V prípade dohody by totiž už nepotrebovali ďalšiu stranu. ANO aj ODS by mali dohromady 103 hlasov. Lenže v tejto veci je Petr Fiala, ako uvádza MF Dnes, ako skala. Je vraj nadmieru jasné, že strana chce odísť do opozície.

Petr Fiala

Petr Fiala Zdroj: Hans Štembera

Potvrdzuje to aj podpredsedníčka ODS Alexandra Udženija. „Naše stanovisko je jasné a nemenné. S ANO a Andrejom Babišom do koalície nepôjdeme,“ oznámila. Pražský exprimátor Bohuslav Svoboda sa do Babiša obul, že ide o oligarchu. ANO je podľa neho stranou, ktorá chce v Česku nastoliť režim blízky diktatúre.

„Koalícia s niekým takým by bola popretím všetkých demokratických princípov,“ povedal Svoboda.

„Samozrejme, že ODS by mohla byť partner. Uvidíme, čo budú hovoriť na rokovaniach. Zatiaľ nám cez médiá posielajú dosť zvláštne odkazy,“ nevzdáva sa však Babiš.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smer chce vyhrať. Víťazstvo kotlebovcov by bola potupa, odkazuje Fico

21:58 Smer chce vyhrať. Víťazstvo kotlebovcov by bola potupa, odkazuje Fico

Pre demokratickú opozíciu bude veľkou potupou, ak ju v tohtoročných parlamentných voľbách predbehne …